Naukowcy odkryli geny, dzięki którym mamy wielkie mózgi

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Dwa zespoły naukowe namierzyły rodzinę genów, które sprawiają, że nasze mózgi przyjmują tak wielkie rozmiary, czym wyróżniają nas od innych zwierząt. Wspomniane geny są zarezerwowane wyłącznie dla człowieka.

 

Rodzina genów NOTCH2NL opóźnia proces różnicowania korowych komórek macierzystych w neurony, powodując wytwarzanie większej ilości neuronów w trakcie rozwoju. Innymi słowy – odkryte geny sprawiają, że ludzki mózg rozwija się wolniej, ale przez to ostatecznie staje się większy.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Amsterdamskiego, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz oraz Instytutu Medycznego Howarda Hughesa porównywali ekspresję genów w komórkach mózgowych człowieka i makak. Okazało się, że małpie komórki nie zawierały zestawu genów NOTCH2NL, ani żadnych odpowiedników.

 

Badacze zrekonstruowali historię ewolucji genów NOTCH2NL i odkryli, że w przeszłości nastąpiła duplikacja genu NOTCH2, który jest odpowiedzialny za rozwój mózgu wszystkich zwierząt. Druga wersja, początkowo niefunkcjonalna, przeszła przez konwersję 3-4 miliony lat temu. Co ciekawe, badania szczątków z tamtego okresu potwierdzają, że ludzkie mózgi zaczęły się wtedy powiększać. Geny NOTCH2NL zduplikowały się jeszcze dwa razy zanim doszło do wyodrębnienia się człowieka od Neandertalczyka.

 

Ten sam zespół przeprowadził eksperyment, w którym usunięto zestaw NOTCH2NL z ludzkich komórek macierzystych. W wyniku tego zabiegu wyhodowano miniaturowe płaty kory mózgowej, które urosły szybciej, lecz ostatecznie posiadały stosunkowo niewielkie rozmiary.

 

Osobne badania, przeprowadzone przez zespół z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego, skupiały się na poszukiwaniu konkretnych ludzkich genów, odpowiedzialnych za rozwój mózgu. Wytypowano łącznie 35 genów, które są aktywne w korze mózgowej, lecz ostatecznie wskazano właśnie na NOTCH2NL, który w mysiej korze mózgowej, co wykazano podczas eksperymentów, zwiększa liczbę progenitorowych komórek macierzystych.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj