Naukowcy z MIT stworzyli pierwszy "żywy materiał"

Kategorie: 

Wizja arytystyczna komórki bakteryjnej, produkującej nanowłókna zawierające kropki kwantowe i nanocząstki złota - źródło: Yan Liang
Dzięki połączeniu komórek bakteryjnych i materiału nieożywionego, amerykańscy naukowcy stworzyli po raz pierwszy coś w rodzaju "żywego materiału". Materiał ten jest oczywiście żywy z biologicznego punktu widzenia i daje nowe możliwości.

 

Zespół naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT), prowadzony przez biologa syntetycznego Timothy Lu, umieścił w wytworzonym przez bakterie E. coli biofilmie nanocząstki złota i kropki kwantowe. W ten sposób udało się stworzyć pierwszy na świecie "żywy materiał", posiadający wyjątkowe właściwości.

 

W eksperymencie wykorzystano bakterię E. coli, gdyż naturalnie produkuje ona biofilm, zawierający białkowe włókna. Pozwala to bakterii przyczepiać się do powierzchni. Naukowcy zmodyfikowali powtarzający się łańcuch białkowych włókien (CsgA), dodając do niego peptydy, a następnie materię nieożywioną.

 

Połączenie komórek bakteryjnych i materiałów nieożywionych tworzy "żywy materiał", który może przewodzić prąd i emitować światło. W przyszłości, technologia ta pozwoli na budowę bardziej wydajnych paneli słonecznych czy czujników biologicznych. Uczeni z MIT uważają, że metoda ta może być zastosowana również w przypadku niektórych metali czy grafenu.

 

Co więcej, "żywe materiały" mogą posiadać zdolność samonaprawiania się. Cała koncepcja opiera się na naturalnie występujących materiałach, takich jak kości, które zawierają zarówno składniki mineralne jak i żywe komórki.

 

 

Źródło: http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-03/24/making-non-living-cells-live

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj