Naukowcy - marionetki w rękach szaleńców

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Piero Fissore/CC BY-NC-ND 2.0

Czy naukowcy chcą dla nas dobrze? To jest bez znaczenia - naukowiec czy wynalazca to zawód jak każdy inny. Człowiek pracuje aby zarobić pieniądze. Czy nauka chce dla nas dobrze? To pytanie jest bardziej precyzyjne. Odpowiedź brzmi: tak i nie.

 

Przeciętny człowiek ma dziś bardzo łatwy dostęp do telefonów, komputerów i nowoczesnej telewizji. Z kolei internet daje nam ogromne możliwości - możemy zamówić produkty które zostaną nam dostarczone prosto do domu, możemy zobaczyć różne miejsca w odległych krajach, obejrzeć film lub po prostu poszukiwać pewnych informacji. Jest to oczywiście wygodnictwo a wiele osób, mimo dostępu do internetu, woli jednak wyjść z domu i np. samemu zrobić zakupy, wybrać się do miejscowego domu kultury, do kina czy wybrać się do Egiptu aby zwiedzić piramidy w Gizie.

 

Podobnie jest w przypadku samochodów, które kiedyś były rzadkością. Postęp technologiczny sprawił, że dziś widzimy je dosłownie wszędzie aż ciężko nieraz przejść przez ulicę. Jednocześnie drastycznie wzrosła liczba wypadków śmiertelnych. Postęp ten powoduje również powstanie samojeżdżących a nawet latających samochodów, na które jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Wszystko to stało się dostępne dla ogółu dzięki nauce. Mamy coraz szybsze komputery stacjonarne i przenośne, powstają wydajniejsze panele fotowoltaiczne, które umożliwiają nam pozyskiwanie darmowej energii. W niedalekiej przyszłości do ogólnej sprzedaży ma trafić nowa, giętka elektronika, którą będziemy mogli zwijać w rolkę niczym gazetę. Wkrótce cała ludzkość będzie podłączona do internetu.

 

Dzięki nauce powstają nowoczesne protezy dla osób niepełnosprawnych, które potrafią przywrócić zmysł dotyku a nawet wzrok, choć na dzień dzisiejszy tylko częściowo. Naukowcy pracują w tej dziedzinie tak intensywnie, że wkrótce sztuczne kończycy okażą się nawet lepsze od tych naturalnych.

Źródło: Bebionic.com

W kwestii medycyny, obecnie trwają przygotowania do pierwszego w historii przeszczepu głowy u człowieka, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się czymś wręcz niemożliwym. Naukowcy dokonują również postępów w genetyce i chcą wydłużyć życie człowieka nawet do 500 lat. Natomiast dzięki robotyce i zaawansowanej sztucznej inteligencji planuje się przywracać zmarłych ludzi do życia.

 

Wszystko to, jak by na to nie patrzeć, ma pozytywny charakter - będziemy mogli żyć znacznie dłużej zachowując pełne zdrowie oraz korzystać z najnowszych technologii. Nauka zapewni nam w przyszłości mnóstwo nowych, interesujących odkryć w wielu dziedzinach, również w tych które nie zostały wyżej wymienione, np. w astronomii, fizyce/fizyce kwantowej, biologii, genetyce czy geologii. Prawdopodobnie doczekamy się wreszcie pierwszej podróży człowieka na odległą planetę w zupełnie innym systemie gwiezdnym, a być może napotkamy również pierwszą inteligencją cywilizację.

Załóżmy oczywiście, że nasz gatunek ludzki dożyje tych czasów. Niestety ta wspaniała perspektywa ciągłego odkrywania i tworzenia czegoś nowego jest zagrożona... przez nas samych. W filmach czy też w grach komputerowych dosyć często można napotkać wątek naukowca lub odkrywcy, który coś opracowuje. Jego urządzenie może mieć wiele ciekawych zastosowań dla dobra ogółu ale najczęściej zostaje zmilitaryzowane. Takie sytuacje miały miejsce w historii i tak pozostało do dziś.

 

Niestety, naukowcy stali się tytułowymi marionetkami, które pracują nad różnymi projektami często z nadzieją iż wynalazek posłuży dla naszego dobra. Gdy tylko powstaje coś, co ma wielki potencjał, natychmiast jest postrzegane jako nowa broń. Jak wiadomo, im bardziej technologia jest zabójcza, tym więcej projekt otrzymuje dofinansowania.

 

Nowe technologie umożliwiają także inwigilację i pełną kontrolę nad ludzkością. Nawet taki portal społecznościowy jak Facebook może wyglądać niepozornie, ale w rzeczywistości umożliwia on gromadzenie wszelkich możliwych informacji. Ludzie umieszczając tam różne dane dobrowolnie rezygnują z prywatności. Dotyczy to właściwie całego internetu, który daje nam wiele możliwości, ale z drugiej strony jest to technologia która skutecznie zniewala ludzi, pozwala kontrolować nastroje społeczne i odbiera prywatność.

Nauka w dalszym ciągu przyczynia się do rozwoju technologicznego naszej cywilizacji, ale na pierwszym miejscu jest zbrojenie się i tworzenie nowych narzędzi do kontroli i inwigilacji społeczeństw. Tymczasem w naszych urządzeniach elektroniczych wciąż mamy cholerne baterie, które posiadają zbyt małą pojemność i trzeba je regularnie doładowywać. W dalszym ciągu nie posiadamy lekarstwa na raka i inne choroby, nasze sprzęty elektroniczne psują się zazwyczaj po krótkim czasie użytkowania, wielu ludzi wciąż żyje w nędzy, ale najważniejsze jest to, że mamy supernowoczesne zabawki wojenne na miarę XXI wieku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika A.I.

Szybem ludzie szybem

Szybem ludzie szybem ,rozwijajcie sztuczna ..i cybernetyke ,niech zmarli wstaja tez racja se bada lezec a ja musze.. Język kit tam z innymi celami podboju kosmosu ,przetrwanie naj.tak jak medycyna robi to od poczatku .A.I. to bedzie tez medycyna taka tylko do granic mozliwosci .Przetrwanie sie najbardziej liczy ,co nam z innego Język

Portret użytkownika alien

"[...]wielu ludzi wciąż żyje

"[...]wielu ludzi wciąż żyje w nędzy, ale najważniejsze jest to, że mamy supernowoczesne zabawki wojenne na miarę XXI wieku."
Gratulacje za odwagę!
Do broni nawet ekolodzy się nie czepiają, bo pewnie rakiety, bazooki i czołgi są takie ekologiczne Smile

Portret użytkownika lipka

I te poligony zryte do

I te poligony zryte do żywego, i te oceany, w których testuje się wszystko co ma skutecznie zabić miliony ludzi, ale to podobno tak ma być bo to jest, zdaniem mądrych świata, kolejny etap w rozwoju ludzkości. Czy ktoś pozwolił by sobie na taką hipokryzję gdyby wiedział, że zostanie ze swych słów rozliczony?

Skomentuj