Naukowcy korzystający z teleskopu Jamesa Webba po raz pierwszy wykryli CO2 w atmosferze egzoplanety

Image

Źródło: NASA/JWST

Międzynarodowy zespół naukowców wykrył dwutlenek węgla (CO2) w atmosferze egzoplanety WASP-39b, położonej 700 lat świetlnych od Ziemi. Zostało to ogłoszone przez Uniwersytet Genewski.

 

Według współautora Dominique Petit de Laroche „po raz pierwszy wyraźnie wykryto dwutlenek węgla na planecie poza Układem Słonecznym”. Odkrycie „wyznacza nowy etap w poszukiwaniu życia we wszechświecie” – wyjaśnił uniwersytet.

 

Naukowcy wyjaśniają, że ​​planeta WASP-39b jest gorącym gazowym olbrzymem, który znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy – osiem razy bliżej niż Merkury od Słońca. Raport mówi, że ze względu na bliskość gwiazdy bardzo się nagrzewa - do około 900 stopni Celsjusza.

 

Wcześniej okazało się, że naukowcy z Instytutu Astrofizyki Cząstek i Kosmologii Kavli na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych opracowali koncepcję teleskopu, który pozwala zobaczyć tysiąc razy więcej szczegółów niż inne potężne technologie.

 

Naukowcy Alexander Madurovich i Bruce McIntosh rozważali efekt grawitacyjnego zakrzywienia czasoprzestrzeni w obserwacjach planet poza Układem Słonecznym. Z pomocą nowej technologii naukowcy mają nadzieję zrobić zdjęcie planety z odległości 100 lat świetlnych.

Ocena: