Naukowcy dokonali wielkiego przełomu w pracach nad wielkoskalowymi komputerami kwantowymi

Kategorie: 

Źródło: Delft University of Technology

Zespół badawczy, kierowany przez profesora Winfrieda Hensingera z Uniwersytetu Sussex, dokonał wielkiego przełomu w technologii komputerów kwantowych. Naukowcy zdołali zredukować negatywne skutki „szumu” środowiskowego na wysoce czułe działanie wielkoskalowego komputera kwantowego.

 

Współczesne technologie muszą być uodpornione na różne czynniki środowiskowe. Urządzenia, które będą prawidłowo działać w laboratorium, mogą zawieść w warunkach naturalnych, gdy zostaną wystawione np. na wahania napięcia lub pole elektromagnetyczne, które emitowane są przez urządzenia elektroniczne codziennego użytku.

 

Innymi słowy, współczesne komputery mogą pracować poza laboratorium i nie muszą znajdować się w ściśle kontrolowanych warunkach. Jednak komputery kwantowe to niezwykle wrażliwe maszyny, które działają prawidłowo tylko w laboratorium.

Dzisiejsze małoskalowe komputery kwantowe posiadają bardzo niewielką ilość kubitów. Mogą pracować jedynie w ściśle kontrolowanych warunkach w laboratorium, ale ich moc obliczeniowa, wymagana do rozwiązywania złożonych problemów obliczeniowych, jest zbyt niska.

 

Uważa się, że wielkoskalowe komputery kwantowe mogłyby szybko rozwiązać problemy, na które współczesne najpotężniejsze superkomputery potrzebowałyby miliardów lat. Aby stworzyć taką maszynę, naukowcy musieliby zwiększyć liczbę kubitów, lecz im większa liczba kubitów, tym trudniej odizolować komputer kwantowy od „szumu”, który zakłócałby procesy obliczeniowe.

Przełomu w tej kwestii dokonali naukowcy z Uniwersytetu Sussex, którzy współpracowali z dr Florianem Mintertem i jego zespołem z Imperial College London. Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym zastosowali skomplikowane sygnały radiowe i mikrofalowe, posiadające zdolność manipulowania efektami kwantowymi w jonach. Po miesiącach intensywnej pracy, w laboratorium zademonstrowano możliwość znaczącego zredukowania efektu „szumu” w pułapce jonowej w komputerze kwantowym.

 

Sukces ten ma istotne znaczenie dla komercyjnych wielkoskalowych komputerów kwantowych, które potrafiłyby funkcjonować w warunkach naturalnych. Naukowcy zamierzają wykorzystać tę technikę w pracach nad potężnym komputerem kwantowym, który aktualnie powstaje na Uniwersytecie Sussex.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj