Kategorie:
Chińscy naukowcy opracowali nową metodę satelitarnej komunikacji kwantowej, która pozwala na przesyłanie zaszyfrowanych informacji na znacznie większe odległości. Ulepszony mechanizm wspiera prace nad globalnym systemem bezpiecznej wymiany danych.
Komunikacja kwantowa opiera się o zjawisko, zwane splątaniem kwantowym. Pozwala ono udostępnić zaszyfrowane dane za pośrednictwem kubitów. Właściwości kwantowe kubitów są połączone parami, które są dzielone między dwiema stronami i tworzą tajną frazę, która jest następnie używana do szyfrowania dalszej transmisji danych. Systemy komunikacji kwantowej wykorzystują pojedyncze fotony, które są zakodowane w stanie superpozycji kwantowej, a następnie wysyłane do odległych miejsc. Mechanizm kodowania i dekodowania pozwala stronom współdzielić ciąg losowych bitów, zwanych tajnymi kluczami, które można użyć do szyfrowania i odszyfrowywania tajnych wiadomości.
Bezpieczna komunikacja kwantowa, odporna na cyberataki, właśnie doczekała się kolejnego przełomu. Naukowcy z Chin opracowali nowy kwantowy protokół komunikacyjny. Podczas eksperymentu z udziałem satelity Micius, pary splątanych fotonów zostały rozdzielone i przesłane do dwóch stacji naziemnych, oddalonych od siebie o około 1200 km. Dla porównania, poprzedni rekord wynosił zaledwie 100 km.
Sukces nie byłby możliwy bez wykorzystania wspomnianego satelity. Dane zostały po prostu przesłane przez pustą przestrzeń, a nie przy powierzchni Ziemi, dzięki czemu komunikacja nie została zakłócona. To tylko potwierdza, jak ważne znaczenie będą mieć satelity w globalnej komunikacji kwantowej.
Eksperymenty nad komunikacją kwantową w Chinach trwają od 2017 roku, kiedy to dokonano pierwszej pomyślnej wymiany zaszyfrowanych danych na duże odległości. Chiny bardzo intensywnie pracują nad komunikacją kwantową i wygląda na to, że są obecnie niekwestionowanym liderem w rozwoju tej technologii.
Skomentuj