Naukowcy chcą wysłać sztuczne mięśnie na stację ISS

Kategorie: 

Foto: NASA
Dziś planuje się wystrzelenie rakiety zaopatrzeniowej Falcon 9 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Załoga otrzyma specjalny materiał, który imituje działanie ludzkich mięśni.

 

Mowa jest o sztucznych mięśniach, opracowanych przez Lenore Rasmussen i jej firmę RAS Labs. Mięśnie te powstały z elektroaktywnego polimeru i mają żelową formę. Wynalazek zachowuje się niczym ludzki mięsień, tj. zmienia swoją wielkość i kształt pod wpływem napięcia elektrycznego.

 

Według Rasmussen, eksploracja kosmosu bez robotów nie jest możliwa. Głównym tego powodem jest fakt, że maszyny, w przeciwieństwie do człowieka, mogą być odporne na promieniowanie. Wspomniane sztuczne mięśnie mogą idealnie nadawać się do zastosowania w misjach kosmicznych. Testy wykazały, że materiał mimo narażenia go na nadzwyczajnie wysokie dawki promieniowania oraz ekstremalnie niską temperaturę (-271 stopni Celsjusza) nie zmienia swojej charakterystyki.

 

Załoga ISS będzie przechowywać sztuczne mięśnie w warunkach bezgrawitacyjnych przez 90 dni, po czym zostaną wysłane z powrotem na Ziemię. Naukowcy będą następnie sprawdzać, czy wysłany na stację ISS materiał wciąż jest tak wytrzymały jak wcześniej.

 

Charles Gentile, inżynier z Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) który współpracował z Lenore Rasmussen twierdzi, że kolejnym krokiem może być wykorzystanie sztucznych mięśni w misji kosmicznej na Marsa. Jednak technologia posiada więcej ciekawych zastosowań - nie tylko w robotyce ale również i w protetyce.

 

 

Źródło: http://www.pppl.gov/news/2015/04/synthetic-muscle-developed-pppl-scientists-help-ready-launch

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj