Naukowcy chcą rozszyfrować mowę kotów
Image
Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund uruchomili pięcioletni projekt, którego celem jest rozszyfrowanie języka kotów. Do roku 2021, lokalni eksperci od fonetyki obiecują wyjaśnić, jak należy rozumieć rozmaite miauczenie i mruczenie kota.
Dzikie koty zwykle przestają miauczeć po osiągnięciu dorosłości. Wtedy nie jest im już ono potrzebne, aby przyciągnąć uwagę swoich matek, żądając uczucia i mleka. Jednak po udomowieniu koty nauczyły się porozumiewać z ludźmi emitując różne dźwięki i właśnie to stało się przyczyną badania. W celu określenia dokładnego znaczenia poszczególnych sygnałów, lingwiści ze Szwecji rejestrują dźwięki 50 kotów, które mieszkają w różnych miejscach.
Naukowcy starają się zrozumieć, w jakim znajdują się nastroju i co wpływa na zwierzęta powodując wydawanie przez nie dźwięków. Testowano między innymi życzliwość, radość, zabawę, głód, podrażnienie i gniew. Wstępne wyniki wskazują, że koty mogą świadomie zmieniać intonację i melodię miauczenia, tak aby wnieść do przekazu przekonanie, że wskazuje to na pilną wiadomość, wyrażającą ich stan emocjonalny.
Specjaliści z Lund mają nadzieję nie tylko przetłumaczyć koci język na ludzki, ale także pomóc właścicielom w lepszym komunikowaniu się ze swoimi zwierzętami. Wreszcie, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Linköping lingwiści chcą sprawdzić, czy kocia mowa różni się od siebie na przykładzie dwóch miast ze Szwecji. Badanie zakłada analizę ewentualnego lokalnego akcentu lub dialektu.
Artykuł pochodzi z portalu: Innemedium.pl
- Dodaj komentarz
- 1743 odsłon
Dlaczego kot kupił
Dlaczego kot kupił komórkę?...
... żeby go "miau"
Pewnie, to jest ważniejsze
Pewnie, to jest ważniejsze niż rozwiązać problem, gdzie co 3.5 sekundy umiera jeden człowiek z głodu :)
Najpierw niech rozszyfrują
Najpierw niech rozszyfrują mowę swoich przodków koczkodanów. Zwracając uwagę na tematykę "badań", to jak sądze są to lewicowi "naukowcy" żerujący na grantach z naszych pieniędzy? Tylko oni moga błyszczeć istnie małpimi pomysłami.
Może twoimi pieniędzmi
Dodane przez g-lo (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Najpierw niech rozszyfrują
Może twoimi pieniędzmi intelektualna małpo?
koty przechodziły okresy
koty przechodziły okresy separacji i mieszania dla tego w jednym mieście zaistnieje podstawowe podobieństwo dżwięków ale też duży zakres różnic między osobnikami. zauważyłem, że koty daleko spokrewnione mają pewne trudności we wzajemnym rozumieniu się w porównaniu z blisko spokrewnionymi. te badania to taka zabawa plus zarobek. wystarczy zapytać byle babcinkę ze wsi która wszystko wyjaśni. podobnie z medycyną. tyle bezsensownego cierpienia zwierząt laboratoryjnych a wystarczyłoby nie niszczyć wiedzy już istniejącej która nadal jest o wiele potężniejsza niż proszkowa medycyna choćby przez wiedzę o powodach i zapobieganiu chorób.
Dodaj komentarz