Naukowcy badają dziwne zachowanie zwierząt podczas zaćmienia Słońca

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

Choć zaćmienia słońca to zjawisko, które co jakiś czas możemy obserwować na niebie, wciąż pozostają one fascynującym tematem badań dla naukowców. Szczególnie interesujące okazują się reakcje zwierząt na to niezwykłe wydarzenie. 

 

 

Dotychczasowe obserwacje przeprowadzone podczas zaćmień sugerują, że wiele gatunków reaguje w dość zaskakujący sposób. Badacze mają nadzieję, że zbliżające się całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia dostarczy im kolejnych cennych informacji na ten temat. Podczas ostatniego całkowitego zaćmienia w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku, naukowcy z Karoliny Południowej mieli okazję przyjrzeć się zachowaniom zwierząt w tamtejszych ogrodach zoologicznych. Ku ich zdziwieniu, wiele z nich wykazywało niezwykłe reakcje. 

 

Jak wspomina Adam Hartstone-Rose z North Carolina State University, który kierował tymi badaniami, żółwie z Galapagos, które zazwyczaj spędzają cały dzień w bezruchu, nagle zaczęły się rozmnażać w momencie kulminacji zaćmienia. Para siamangów wydawała z siebie niezwykłe, melodyjne odgłosy, a kilka samców żyraf galopowało w wyraźnym niepokoju. Flamingi natomiast przytulały się do swoich młodych.

 

Naukowcy tłumaczą te reakcje tym, że wiele zwierząt wykazuje zachowania kojarzące się z wczesnym zmierzchem. Zaćmienie słońca w pewien sposób imituje takie warunki, wprowadzając zwierzęta w stan dezorientacji.

 

Teraz badacze, w tym zespół Hartstone-Rose'a, mają okazję sprawdzić, czy podobne wzorce zachowań zaobserwują również podczas nadchodzącego zaćmienia w Fort Worth w Teksasie. Oprócz tego, naukowcy z innych ośrodków, m.in. z University of Tennessee, Oregon Institute of Technology czy University of Alberta, również będą obserwować reakcje zwierząt, zarówno tych dzikich, jak i domowych.

 

Szczególnie interesujące mogą okazać się obserwacje dotyczące wpływu zaćmienia na migracje ptaków. Większość gatunków ptaków śpiewających przemieszcza się nocą, dlatego badacze z Cornell University chcą sprawdzić, czy podczas zaćmienia, kiedy warunki będą przypominać noc, ptaki nie zdecydują się na wcześniejszy start swojej wędrówki.

 

Naukowcy podkreślają, że mają bardzo krótki czas na obserwacje, dlatego kluczowe będzie zaangażowanie wielu ośrodków badawczych i ogrodów zoologicznych, a także pomocy ze strony społeczeństwa. Tylko w ten sposób uda się zebrać możliwie dużo danych, które pozwolą lepiej zrozumieć, w jaki sposób zwierzęta reagują na to niezwykłe zjawisko.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj