Naukowcom udało się stworzyć żywy organizm z całkowicie syntetycznym DNA

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons, Pixabay.com

Naukowcy stworzyli w pełni syntetyczny genom bakterii E. coli. Jest to duży krok naprzód w dziedzinie biologii syntetycznej. Po raz pierwszy stworzono żywy organizm z kodem genetycznym, który został wytworzony w laboratorium od podstaw.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Wielkiej Brytanii wykazali, że są w stanie wytworzyć bakterię E. coli z całkowicie syntetycznych genów.

Gen składa się z czterech zasad nukleotydowych: adeniny (A), tyminy (T), guaniny (G) i cytozyny (C). U większości żywych organizmów zasady te są połączone w 64 grupy znane jako „kodony”. Każda kombinacja trzech liter odpowiada jednemu z 20 aminokwasów, które z kolei są połączone ze sobą tworząc białka. Sześćdziesiąt jeden kodonów wytwarza 20 aminokwasów, podczas gdy trzy ostatnie to kodony stop, które sygnalizują koniec łańcucha.

Główny autor badania Jason Chin, biolog molekularny w laboratorium MRC, wyjaśnił New York Times, że on i jego zespół byli ciekawi wszystkich nadmiarowości w kodzie genetycznym. Naukowcy zbadali, czy wszystkie 64 kodony są niezbędne do stworzenia kodu genetycznego.

Chin oraz jego zespół postanowili opracować nową wersję E. coli, która wykorzystuje tylko 61 kodonów do wytworzenia wszystkich aminokwasów potrzebnych organizmowi. Naukowcy ulepszyli sekwencję DNA, wytwarzając serynę z czterema kodonami zamiast sześciu i używając dwóch kodonów stop zamiast trzech. Dzięki tej technice całkowicie przeprojektowali kod genetyczny E. coli, nazywając go Syn61.

Ponieważ genom ten był zbyt złożony, aby przenieść go do organizmu bakterii za jednym razem, naukowcy musieli podzielić genom na mniejsze segmenty i zastąpić oryginalny kod genetyczny. Bakterie E. coli przetrwały eksperyment, aczkolwiek syntetyczne komórki rozmnażały się wolniej.

W przyszłości Chin i jego zespół mają nadzieję usprawnić syntetyczny genom E. coli, usuwając więcej elementów i upraszczając kod genetyczny. Badacze chcą dalej eksperymentować z dodatkowymi kodonami i tworzeniem nowych aminokwasów, białek i komórek.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

(Jeśli dobrze zrozumiałem)

(Jeśli dobrze zrozumiałem) Naukowcy "przeszczepili" bakterii "sztuczny gen" - w czterech etapach. Wystąpili więc w roli wirusa, który do "żywych organizmów" - jeszcze nie należy. Sukces duży - ale tytuł trochę na wyrost

Portret użytkownika wieczny

Dam swój punkt widzenia

Dam swój punkt widzenia

Naukowcy w rzeczywistości nie są w stanie wyjaśnić rozwoju biologicznego. Żonglują jedynie słowami takimi jak atomy, białka, molekuły, chromosomy lecz tak naprawdę nie są w stanie wyjaśnić "struktury" tych zjawisk. Złożoność rzeczywistości tzn. różnorodność*n oraz wielopoziomowość*n stawia ich na pozycji,

z której pole widzenia jest ograniczone. Oczywiście od początku 20-ego wieku bardzo poszerzyliśy nasze horyzonty ale tak naprawdę nie wiemy jak dużo w głąb - w skali mikro - oraz jak dużo w dal - w skali makro - jest jeszcze informacji do odkrycia. Jeżeli wierzyć matematyce to nieskończoność ( szukaj "budowa fraktalna wszechświata).

Naukowcy Potrafią stworzyć coś na wzór tego co JUŻ istnieje, ustawiając JUŻ istniejące klocuszki ale samego aktu stworzenia nie potrafią pojąć (mimo tak zaawansowanej nauki). Jeżeli życie powstało TYLKO z substancji chemicznych to powinniśmy umieć przywrócić do życia chociażby najprostszy umarły organizm biologiczny. 

peace for ever 

Skomentuj