Naukowcom udało się odnaleźć naturalnie występujący wodorek helu – pierwszą cząsteczkę utworzoną po Wielkim Wybuchu

Kategorie: 

Źródło: William B. Latter (SIRTF Science Center/Caltech) | NASA, pixabay.com

Ponad 13 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu powstał wszechświat. Od wielu lat astronomowie starają się odtworzyć obraz młodego wszechświata, a ważnym elementem układanki jest odkrycie pierwszej cząsteczki, która kiedykolwiek powstała.

Po Wielkim Wybuchu we wszechświecie istniała tylko garść atomów, w tym wodór i hel. Naukowcy doszli do wniosku, że oba atomy połączyły się, tworząc pierwszą cząsteczkę wszechświata, wodorek helu znany także jako HeH+. Nikt jednak nie był w stanie znaleźć śladów wodorku helu w dowolnym miejscu na świecie – aż do tej pory.

„Brak dowodów na istnienie wodorku helu w przestrzeni międzygwiezdnej był dylematem dla astronomii od dziesięcioleci.” – powiedział Rolf Guesten, główny autor badania i pracownik Instytutu Astronomii Radiowej Maxa Plancka.

Niemal sto lat temu naukowcom udało się stworzyć cząsteczkę w laboratorium. Teraz, po wielu latach, wodorek helu został odnaleziony w naturalnym środowisku.

 

Pierwiastek został odnaleziony w sercu umierającej gwiazdy znajdującej się w sąsiedniej galaktyce, położonej około 3000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica planetarna NGC 7027 to gwiazda, która wchodzi w ostatni etap swojego istnienia. Po wykorzystaniu całego potencjału energetycznego zamieni się w białego karła.

 

Przez dziesięciolecia naukowcy uznali, że NGC 7027 zapewnia idealne środowisko do tworzenia wodorku helu z powodu jego ciepła i promieniowania ultrafioletowego, jednak nie dysponowano technologią, która pozwoliłaby na zweryfikowanie domysłów.

Aby zidentyfikować cząsteczkę z mgławicy planetarnej oddalonej o tysiące lat świetlnych, naukowcy wykorzystali ultraczułe przyrządy w Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy NASA. Próbki są pobierane przez specjalne urządzenie, które znajduje się na wysokości ponad 13 tys. metrów i wykorzystuje fale radiowe do badania odległych obiektów.

 

Wraz z tworzeniem wodorku helu wszechświat zaczął osiadać i ochładzać się. Ostatecznie atomy wodoru połączyły się z wodorkiem helu, tworząc wodór cząsteczkowy, który jest budulcem pierwszych gwiazd we wszechświecie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika And

" Pierwiastek został

" Pierwiastek został odnaleziony w sercu umierającej gwiazdy znajdującej się w sąsiedniej galaktyce, położonej około 3000 lat świetlnych od Ziemi. "

Coś tu nie gra. Jestem całkiem pewny, że 3000 lat świetlnych to dużo za blisko na inną galaktykę.

Portret użytkownika r.abin

"Canis Major dwarf galaxy) od

"Canis Major dwarf galaxy) od gwiazdozbioru Wielkiego Psa (Canis Major), w którym się znajduje. Nowo odkryta galaktyka jest najbliższą nam galaktyką. Położona jest zaledwie 25 tys. lat świetlnych od Ziemi i 42 tys. lat świetlnych od centrum naszej Drogi Mlecznej. "

Portret użytkownika Demostenes

Jednak nie dysponowano

Jednak nie dysponowano technologią, która pozwoliłaby na zweryfikowanie domysłów.

Domysłów.

Przypuszczenie , supozycja , hipoteza , przeczucie , przewidywanie , presumpcja , teoria , teza.

Portret użytkownika Głupi Jaś

Teoria, to twierdzenie. Może

Teoria, to twierdzenie. Może być obiektywnie prawdziwa lub falszywa, może być też przyjęta jako aksjomat, który pomimo pozornego podobieństwa jest czymś immym niż dogmat. Teorie fizyczne podlegają testowaniu przy pomocy doświadczeń za które uznaje się również obserwcje zdarzeń naturalnych. Jeżeli teoria fizyczna przejdzie z wynikiem pozytywnym dostatecznie wiele testów, i przy tym żadnego z nich nie oblewaje, to uznaje się ją za aksjomat. Przykładem takich teorii-aksjomatów są: Teoria grawitacji  Newtona, Teoria ewolucji biologicznej Darwina, Teoria pola elektromagnetycznego Maxwella, Teoria tektoniczno-płytowa, spredingu, subdukcji i dryfu kontynentów, Teoria względności Einsteina, Teoria kwantowa oraz Teoria wielkiego wybuchu. A przypuszczenie, to hipoteza.

Skomentuj