Nauka coraz bliżej stworzenia aparatu, który dorówna ludzkiemu oku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wiadomo, ludzkie oko jest wyjątkowym narządem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zobaczyć wszystko skupiając odpowiednio swój wzrok na dany przedmiot i automatycznie dostosowując ostrość. Obecne aparaty i kamery nie posiadają takich możliwości, jednak to się może z czasem zmienić.

 

Inżynierowie z Ohio State University stworzyli soczewkę z elastycznego polimeru, wzorowaną na owadzim oku. Pojedyńcze większe soczewki składają się z kilku mniejszych, które są w kształcie kopuły oraz wypełnione płynnym fluidem. Każda mniejsza soczewka jest dodatkowo połączona ze sobą drobnymi kanałami.

 

Twórcy byli w stanie zmienić kształt oraz ogniskową przepompowując fluid z soczewek. Ponadto, punkt na którym się skupiała mógł zostać dowolnie przeniesiony, co nie jest możliwe w przypadku soczewek wykonanych ze szkła lub tworzywa sztucznego. Metoda skupiania jest bardzo podobna w przypadku ludzkiego oka, którego mięśnie wyciskają lub rozciągają soczewkę aby zmienić punkt ostrości obrazu. Dla przykładu patrząc na odległy punkt, soczewka w oku staje się nieco bardziej płaska.

 

Kolejnym atutem tej technologii jest szeroki kąt widzenia. Mucha posiada tysiące niezwykle małych fasetek, każda skierowana jest w innym kierunku jednak poważną wadą jest fakt, że owad nie potrafi dobrze skupić swojego wzroku. Tymczasem soczewka stworzona przez inżynierów nie posiada takiego problemu właśnie dzięki płynnem fluidowi.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj