Nasze źrenice zmieniają swoją wielkość pod wpływem zmyślonego źródła światła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Źrenice człowieka rozszerzają się lub zwężają - jest to naturalna reakcja na światło bądź ciemność. Naukowcy jednak odkryli, że podobnie jest w przypadku wymyślonych ciemnych lub jasnych obiektów.

 

Do tak nieoczekiwanych wniosków doprowadził uczonych eksperyment, w trakcie którego za pomocą specjalnego urządzenia mierzono rozmiar źrenic grupie ochotników. Uczestników badania najpierw poproszono o patrzenie na ekran, na którym pojawiał się trójkąty różnej jasności. Potem zamiast rysunków pokazano im szare tło i uczestnicy mieli wyobrazić sobie te trójkąty.

 

Okazało się, że wielkość źrenic ulega zmianie również wtedy, gdy badani ludzie tylko wyobrażali sobie jaśniejsze lub ciemniejsze trójkąty. Im jaśniejszą figurę sobie wyobrażali tym bardziej zmniejszały im się źrenice. Jedyną możliwą konkluzją było założenie, że źrenice reagowały na wyobrażenia. Wygląda to tak jakby z punktu widzenia mózgu nie było dużej różnicy czy mamy do czynienia z realnym czy wyimaginowanym przedmiotem.

 

Warto dodać, że znane są chemiczne reakcje powodujące rozszerzenie źrenic. Zaobserwowano to podczas pobudzenia emocjonalnego, bólu, podania środków takich jak epinefryna, kokaina, amfetamina, a także halucynogenów takich jak LSD, meskalina i po podaniu stosowanej w okulistyce atropiny. Za to zmniejszenie źrenic zaobserwowano po środkach uspokajających, alkoholu i opioidach.  Reakcji oka na skutek wyobraźni nikt się dotychczas nie spodziewał.

 

 

Źródło: http://innemedium.pl/wiadomosc/ludzkie-zrenice-reaguja-wyimaginowane-zrodla-swiatla

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj