Nasz Wszechświat może znajdować się na bańce, która rośnie w innym wymiarze

Kategorie: 

Źródło: Suvendu Giri

Od dawna wiemy, że Wszechświat rozszerza się i robi to coraz szybciej. Jednak naukowcy nie mają pojęcia dlaczego tak jest i przypuszczają, że za ten stan rzeczy może odpowiadać ciemna energia. Nowy model, przygotowany przez zespół fizyków z Uniwersytetu w Uppsali, być może pozwoli nam rozwiązać tę zagadkę.

 

Zgodnie z teorią strun, cała materia składa się z malutkich, wibrujących niczym struny obiektów. Teoria ta wymaga istnienia większej liczby wymiarów przestrzennych, niż trzy. Od wielu lat powstają modele oparte o teorię strun, które mają wyjaśniać zagadkę ciemnej energii, lecz każda z nich spotkała się z odrzuceniem.

 

Nowy model, opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Uppsali, wprowadza koncepcję rozszerzającego się Wszechświata, który znajduje się na skraju bańki, rosnącej w innym wymiarze. Cała materia we Wszechświecie miałaby składać się z końcówek strun, rozciągających się wzdłuż dodatkowego wymiaru. Model nie wyklucza istnienia innych baniek, na których znajdują się inne wszechświaty.

Naukowcy uważają, że teoria strun może przewidywać istnienie takich baniek z wszechświatami. Co więcej, nowy model może wyjaśniać istnienie ciemnej energii. Autorzy twierdzą, że ich model przedstawia nowy, zupełnie inny obraz powstawania Wszechświata oraz jego przyszłego losu i być może pozwoli nam wypracować metody na przetestowanie teorii strun. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ps32

nic się nie roższeża bo nie

nic się nie roższeża bo nie może. Jesteśmy tylko częścią symulacji kwantowej. Nie mam kosmosu i nie ma nas. TO co czujemy i widzimy zalezy tylko od nas samych jako obserwatorów. Taka to życiowa przygoda Smile

Portret użytkownika r.abin

Bańka - to taki duży bąbelek.

Bańka - to taki duży bąbelek. Masz, co chciałeś nieszczęsny [Platon]. Bańka - jest u nas tworem dwuwymiarowym. To by tłumaczyło wielką fraktalną pustkę Wszechświata. i wymiar - nieznacznie większy od 2 (np 2,001)

Portret użytkownika sadasdf

Tacy jak ty zawsze będą

Tacy jak ty zawsze będą potrzebni. Przenieść cegłę, zbudować most. Naukę zostaw tym, których iloraz inteligencji pozwala na ogarnięcie tych zagadanień. Nie komentuj, nie zaśmiecaj Internetu.

Skomentuj