Następca akceleratora LHC może być nawet cztery razy większy

Kategorie: 

Źródło: CERN
W szwajcarskiej Genewie odbyło się niedawno spotkanie naukowców, którzy debatowali nad przyszłą budową nowego, czterokrotnie większego akceleratora cząstek od Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), znajdującego się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN.

 

Obecnie, Wielki Zderzacz Hadronów jest podlegany ulepszeniom, aby był jeszcze bardziej potężniejszy. Jednak uczeni już dziś snują plany nad budową kolejnej, jeszcze większej i mocniejszej maszyny. Elementy akceleratora LHC, który jest położony na terenie Francji i Szwajcarii, zbudowane są w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 kilometrów.

 

Jedna z przedstawionych koncepcji w Genewie proponuje budowę tunelu o długości niemal 100 kilometrów. Wschodnia część tunelu znajdowałaby się w pobliżu Alp, natomiast zachodnia przy Jurze - górach leżących na granicy Francji i Szwajcarii. Prowadzone debaty dotyczą dokładnej lokalizacji oraz rozmiarów przyszłego akceleratora, jak również i cząsteczek, które będą tam zderzane.

 

Co ciekawe, budowa tak wielkiego akceleratora cząstek jest planowana nie tylko w Europie. Wśród zainteresowanych znajdują się również uczeni ze Stanów Zjednoczonych, z Japonii oraz z Chin. Według amerykańskiego projektu, przyszły Bardzo Wielki Zderzacz Hadronów (VLHC) będzie działał z energią wynoszącą 100 TeV (teraelektronowoltów). Dla porównania, jest to o 86 TeV więcej od obecnego LHC.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1113077387/cern-scientists-propose-large-hadron-collider-predecessor-022114/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj