NASA wystrzeliła w kosmos najlżejszego na świecie satelitę, opracowanego przez hinduskiego studenta

Kategorie: 

Źródło: Rifath Shaarook/Facebook

Młody hinduski student zaprojektował najlżejszego na świecie satelitę. Jest to niewielkie urządzenie w kształcie kostki, którego korpus został wykonany z włókna węglowego, wydrukowanego w drukarce 3D. Satelita został wystrzelony w kosmos przez agencję NASA z kosmodromu Wallops Flight Facility.

 

Urządzenie KalamSat (nazwa na cześć Abdula Kalama, naukowca i prezydenta Indii w latach 2002–2007) zawiera komputer pokładowy, czujniki do pomiarów ziemskiej magnetosfery oraz niewielki licznik Geigera. Satelita posiada kształt kostki o wymiarach 3,8 cm x 3,8 cm i waży tylko 64 gramy. Zaprojektował go 18-letni student Rifath Shaarook.

W czwartek, należąca do agencji NASA rakieta sondażowa wyniosła KalamSat w kosmos. Satelita odłączył się od rakiety 125 minut po starcie i wykonał kilkugodzinny lot suborbitalny po czym wpadł do morza. Naukowcy z NASA wydobyli go celem odczytania zawartych w nim danych.

 

Rifath Shaarook to hinduski student, który wygrał konkurs przygotowany przez organizację I Doodle Learning. Już w wieku 15 lat jako młody inżynier skonstruował helowy balon meteorologiczny o masie 1 200 kilogramów, który został wysłany do stratosfery.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj