NASA wyśle drona na planetę Wenus

Kategorie: 

Źródło: Black Swift Technologies

W ostatnich latach, NASA bardzo zainteresowała się Marsem, ale wygląda na to, że agencja wkrótce zorganizuje misję na Wenus. W tym celu nawiązała współpracę z firmą Black Swift Technologies, która wyprodukuje specjalnego drona.

 

W przeciwieństwie do Marsa, Wenus jest bardzo niespokojną planetą. Wysłanie lądowych łazików mija się z sensem, gdyż nasze ziemskie urządzenia nie będą w stanie przetrwać tak skrajnych warunków. W grę wchodzą kilkusetstopniowe temperatury i ogromne ciśnienia, które zniszczą naszą elektronikę w mgnieniu oka.

 

Dlatego NASA chce wysłać na Wenus bezzałogowy aparat latający, który zostanie umieszczony w górnej warstwie atmosfery. Przynajmniej tam, ciśnienie i temperatury są zbliżone do tych, jakie panują na Ziemi, jednak mimo tego, misja wciąż pozostanie sporym wyzwaniem.

Źródło: NASA

Firma Black Swift Technologies będzie musiała zbudować solidną maszynę, odporną na bardzo silne wiatry. NASA chce również, aby dron mógł wykorzystywać te wiatry i pozostawać wysoko nad powierzchnią Wenus przy jednoczesnym oszczędzaniu energii elektrycznej. Dlatego firma zamierza zaprojektować specjalnego bezzałogowca, który mógłby produkować energię, wykorzystując warunki panujące w wenusjańskiej atmosferze i nie wymagałby żadnego dodatkowego źródła zasilania.

 

Projekt znajduje się dopiero w pierwszej fazie rozwoju. Jest to faza projektowania maszyny dla przyszłej misji kosmicznej. Jeśli agencja NASA będzie zadowolona z projektu, Black Swift Technologies otrzyma finanse na budowę pierwszych prototypów. Misja na Wenus z użyciem drona badawczego może rozpocząć się w nadchodzących latach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj