NASA wybrała koncepcje robotów do przyszłych misji kosmicznych

Kategorie: 

Źródło: NASA/Cornell University/NSF
Wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o misje kosmiczne to człowiek nie ma żadnych szans aby przetrwać np. na Marsie czy na którymś z księżyców Saturna - przynajmniej na dzień dzisiejszy. Dlatego NASA rozważa wykorzystanie robotów a w ramach specjalnego programu wybrała już najlepsze koncepcje maszyn na przyszłe misje.

 

Agencja wybrała w sumie 15 koncepcji do pierwszej fazy swojego programu NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC). Zespoły uczonych i inżynierów otrzymały 100 tysięcy dolarów na wstępne badania swoich projektów - prace potrwają 9 miesięcy. Jeśli koncepcje okażą się wykonalne, każdy zespół będzie mógł starać się o wejście do drugiej fazy programu.

 

Oznacza to, że poszczególne zespoły otrzymają 500 tysięcy dolarów i dwa lata na stworzenie zaprojektowanego wcześniej robota. Ich technologie będą miały bardzo szeroki zakres zastosowania, np. badania Marsa lub księżyców Jowisza i Saturna oraz umieszczenie ich na orbicie okołoziemskiej.

 

Obecne projekty wybrane przez NASA są bardzo zróżnicowane. Jeden z nich zakłada stworzenie robota-węgorza (zdjęcie na górze), który mógłby poruszać się po oceanach znajdujących się pod powierzchnią księżyca Europa. Urządzenie to posiadałoby specjalną antenę umieszczoną z tyłu, która umożliwiałaby mu gromadzenie niezbędnej energii elektrycznej ze zmieniającego się lokalnie pola magnetycznego.

 

Jednak projekt ten, jak i wszystkie pozostałe, to jedynie koncepcje które na dzień dzisiejszy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Program agencji NASA oraz czas poświęcony na analizy ma odmienić ten stan rzeczy.

 

 

Źródło: http://www.nasa.gov/press-release/nasa-selects-advanced-space-technology-concepts-for-further-study

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj