NASA skolonizuje Księżyc z pomocą prywatnych firm
Image
Już od dłuższego czasu wiemy, że NASA zamierza powrócić na Księżyc. Jednak dopiero podczas niedawnej konferencji prasowej poznaliśmy istotne szczegóły. Dowiedzieliśmy się, które prywatne firmy pomogą agencji w utworzeniu stałej kolonii na Srebrnym Globie.
NASA ogłosiła nazwy dziewięciu amerykańskich firm, które wezmą udział w programie Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Współpraca ta będzie polegać na dostarczeniu na Księżyc lądowników i innych instrumentów naukowych w ramach przygotowań do pierwszych lotów załogowych. Program CLPS potrwa 10 lat, a pierwsze misje mogą rozpocząć się już w przyszłym roku.
Lądownik projektowany przez firmę Draper
NASA chce również umieścić stację kosmiczną „Gateway” na orbicie księżycowej, która w przyszłości będzie miała istotne znaczenie dla kolonizacji i eksploracji Księżyca. W grę wchodzi również poszukiwanie i wykorzystanie zasobów naturalnego satelity. „Gateway” pozwoli testować nowe technologie, badać wpływ lotów kosmicznych na zdrowie ludzi i stanie się bazą wypadową dla misji na inne planety, np. na Marsa.
Plany NASA zbiegają się z planami innych agencji kosmicznych. Chiny i Indie zamierzają wspólnie wysłać zrobotyzowane lądowniki na Księżyc w 2019 roku. W tym samym czasie, izraelska firma SpaceIL we współpracy z amerykańską SpaceX ma nadzieję wysłać swój instrument na powierzchnię Srebrnego Globu. Gdy loty na Księżyc staną się powszechne, a technologia kosmiczna odpowiednio rozwinie się, drugi na liście do kolonizacji będzie Mars.
- Dodaj komentarz
- 746 odsłon
Ciekawe jak oni chcą tam
Ciekawe jak oni chcą tam dolecieć jeśli w prózni żaden silnik nie wytworzy siły ciągu dla rakiety. W próżni wiatraczek kęci ale piórko nie ruszy się. Podobnie jest z silnikami na paliwa stałe i ciekłe. Zacznijcie myśleć samodzielnie
Wyjaśnieniem jest zasada
Dodane przez Jaśnie Pan (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Ciekawe jak oni chcą tam
Wyjaśnieniem jest zasada zachowania pędu. Gdy cząstki gazu są na statku i zarówno statek, jak i
cząstki gazu, mają pęd zerowy, suma pędów też jest 0. Gdy statek spowoduje eksplozję paliwa w dyszy i nada cząstkom gazu pęd w jedną stronę, wyrzucając je z dyszy, to aby pęd został zachowany, statek musi otrzymać identyczny pęd, tylko skierowany w przeciwną stronę.
może w naszej ziemskiej
Dodane przez Rozsądny (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Wyjaśnieniem jest zasada
może w naszej ziemskiej atmosferze to działa ale nie zadziała w próżni kosmosu
"Zacznijcie myśleć
Dodane przez Jaśnie Pan (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Ciekawe jak oni chcą tam
"Zacznijcie myśleć samodzielnie" , -bardzo dobry pomysł, zacznij od siebie.