NASA proponuje wykorzystać wulkan Yellowstone jako źródło energii geotermalnej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W północno-zachodniej części amerykańskiego stanu Wyoming znajduje się słynny wulkan Yellowstone. Region ten jest ściśle monitorowany pod względem aktywności sejsmicznej w obawie przed możliwą erupcją, która miałaby katastrofalny wpływ w szczególności na Stany Zjednoczone i pobliskie państwa. Z wiązku z potencjalnym zagrożeniem, agencja NASA przedstawiła bardzo ryzykowny plan, który zakłada budowę elektrowni geotermalnej w pobliżu Yellowstone.

 

NASA postrzega superwulkan jako jedno z największych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej, dlatego zasugerowała jego ochłodzenie, co miałoby być najlepszym rozwiązaniem z możliwych. Według agencji, należałoby wykonać wywiert w Yellowstone o długości 10 kilometrów i wpomować do kaldery wodę pod dużym ciśnieniem, a w zamian otrzymalibyśmy parę wodną o temperaturze około 350 stopni Celsjusza.

 

Pomysłodawcy uważają, że z pomocą elektrowni geotermalnej będzie można pozyskiwać energię nawet przez dziesiątki tysięcy lat. Pozwoli to także stopniowo wychłodzić wulkan, dzięki czemu Stany Zjednoczone uniknęłyby potężnej erupcji.

Koszty takiego projektu oszacowano na kwotę niemal 3,5 miliarda dolarów. Jednak mimo potencjalnych korzyści należy mieć na uwadze, że ewentualne wywiercenie otworu w wulkanie może nieść ze sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje - chodzi oczywiście o możliwość erupcji Yellowstone, której przecież USA tak bardzo starają się uniknąć.

 

W odpowiedzi na pomysły amerykańskiej agencji kosmicznej, geolog dr Jefferson Hungerford, pracownik Parku Yellowstone powiedział, że NASA nie powinna ingerować w superwulkan. Ryzyko wywołania erupcji jest zdecydowanie zbyt wysokie. Według naukowca, wybuch jest bardzo mało prawdopodobny i możemy go nawet nie zobaczyć za naszego życia. Jednak wielu innych specjalistów posiada odmienne zdanie i wskazuje na roje trzęsień ziemi, które regularnie występują w Parku Yellowstone. Od 30 czerwca w regionie odnotowano ponad 2300 wstrząsów sejsmicznych.

 

Źródła:

http://www.zerohedge.com/news/2017-09-02/dont-mess-yellowstone-supervolcano-geologists-war...

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nasa-opracowala-niebezpieczny-plan-ochlodzenia-wulkanu-y...

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-obrebie-kaldery-yellowstone-nadal-trzesie-sie-ziemia-c...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj