NASA pracuje nad robotem-chirurgiem, który będzie operować ludzi w przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: NASA
Amerykańska agencja kosmiczna NASA jest najwyraźniej podobnego zdania co agencja DARPA - roboty mogą zapewnić nam przyszłość. Jednak w tym przypadku, humanoidalna maszyna "Robonaut 2" będzie przeprowadzać procedury medyczne w przestrzeni kosmicznej, takie jak chirurgia.

 

Robot jest obecnie testowany i poddawany dalszemu rozwojowi w Houston Methodist Research Institute. Dr. Zsolt Garami uważa, że astronautom przyda się dodatkowa pomoc w postaci humanoidalnej maszyny, takiej jak "Robonaut 2". Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znajduje się obecnie robot, który sprawdził się w innych rolach. Uczeni uważają, że może on okazać się również przydatny w roli lekarza, zdolnego do przeprowadzania operacji chirurgicznych, RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa), pobierania krwi astronauty lub zakładania szwów.

 

Dr. Garami, który pracował z pierwszą wersją robota "Robonaut" twierdzi, że maszyny uczą się znacznie szybciej niż ludzie, co pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas. Jednak robot ten wykonywał swoją pracę bardzo precyzyjnie i delikatnie, nie drżały mu ręce i nie wykonywał żadnych gwałtownych ruchów. Zanim "Robonaut 2" będzie mógł wykonywać operacje chirurgiczne minie jeszcze sporo czasu.

 

Prace nad tą humanoidalną maszyną trwały około 11 lat. Składa się ona z 38 procesorów PowerPC, w tym 36 wbudowanych chipów, które odpowiadają za kontrolę złączy. Każdy z nich komunikuje się z głównym chipem. Prace nad "Robonautem 2", ważącym 136 kilogramów, pochłonęły 2.5 miliona dolarów. Naukowcy uważają jednak, że było to warte zachodu, gdyż robot ten będzie mógł w przyszłości towarzyszyć ludziom na stacji ISS lub nawet w podróży na Marsa oraz udzielić im pomocy medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

 

Źródło: www.computerworld.com

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj