NASA odkryła magnetyczny ogon ciągnący się za Marsem

Kategorie: 

Źródło: Anil Rao/Uniwersytet Kolorado w Boulder/MAVEN/NASA GSFC

W przeciwieństwie do naszej planety, Mars posiada słabe pole magnetyczne o lokalnym charakterze co potwierdziły obserwacje dokonane przez sondę Mars Global Surveyor (MGS). Jednak dzięki najnowszym badaniom dowiedzieliśmy się, że Mars ciągnie za sobą niewidzialny dla naszego oka magnetyczny ogon, który pozostaje skręcony w wyniku interakcji z wiatrem słonecznym.

 

Agencja NASA dokonała tego odkrycia dzięki sondzie kosmicznej MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), która krąży wokół Czerwonej Planety. Satelita ten gromadzi dane, które pozwolą nam zrozumieć dlaczego Mars stracił większość atmosfery oraz wodę. Wielu naukowców uważa, że bardzo dawno temu planeta ta mogła w znacznym stopniu przypominać Ziemię i być może była o wiele bardziej przyjazna dla powstania i utrzymania życia.

 

Badania sondy MAVEN pozwoliły ustalić, że Mars posiada skręcony ogon magnetyczny, co jest nietypowym zjawiskiem w Układzie Słonecznym. Dla porównania, Ziemia otoczona jest polem magnetycznym, zaś Wenus posiada sam ogon magnetyczny. W przypadku Czerwonej Planety obserwujemy połączenie słabego lokalnie występującego pola magnetycznego oraz ogona magnetycznego.

Źródło: NASA

Przyczyną występowania tego zjawiska może być proces zwany rekoneksją magnetyczną. Zdaniem naukowców, ogon magnetyczny powstaje gdy niesione przez wiatr słoneczny pole magnetyczne łączy się z marsjańskimi lokalnymi polami magnetycznymi. Muszą tu również zaistnieć odpowiednie warunki - pole magnetyczne dostarczane wraz z wiatem słonecznym musi posiadać odpowiednią orientację. Opracowane modele wskazują, że rekoneksja magnetyczna odchyla ogon magnetyczny o około 45 stopni względem pola magnetycznego z wiatru słonecznego.

 

Badacze spekulują, że powstawanie ogonu magnetycznego może powodować wyrzuty części atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Naukowcy planują przeanalizować dane pozyskane przez inne instrumenty znajdujące się na pokładzie sondy MAVEN, aby dokładnie ustalić czy i jak wielki wpływ na utratę marsjańskiej atmosfery może mieć to zjawisko.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Jx

Chyba trochę nie na rękę

Chyba trochę nie na rękę wychodzą te wszystkie badania Marsa. Chcieliśmy go terraformować i zakładać bazy - a tu się okazuje, że jądro stałe, pala ochronnego nie ma, a to co z atmosfery zostało jest cały czas wywiewane. Coraz trudniej wygląda to osiedlanie się na Marsie.

Portret użytkownika ciekawe

Człowieku! Atmosfera Marsa to

Człowieku! Atmosfera Marsa to praktycznie sam dwutlenek węgla. Gdyby w takiej atmosferze zacząć uprawiać glony takie jak np klejnotka, to dysponowalibyśmy niemal nieograniczoną ilością paliwa i taką ilością cukru i tłuszczu, że nawet Amerykanie by przytyli jeszcze bardziej na marsjańskiej diecie. Do tego kilka miesięcy temu ktoś tam odkrył, że z dwutlenku węgla można katalizować etanol. Bezpośrednio w jednym procesie.

Skomentuj