NASA i ESA planuje przetestować na asteroidzie możliwości obrony Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ESA

Trwają przygotowania do pierwszego testu programu obrony planetarnej. Naukowcy z agencji ESA i NASA wybrali asteroidę, na której w kolejnych latach przeprowadzony zostanie eksperyment z impaktorem. Szczegółowe rezultaty z tego testu otrzymamy w drugiej połowie lat 20.

 

W dniach 15-20 września, w Genewie odbywało się spotkanie naukowców zaangażowanych w projekt AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment). Dyskutowano między innymi o misji sondy kosmicznej Hayabusa 2, która w kwietniu 2019 roku wystrzeliła pocisk w kierunku asteroidy Ryugu. Okazało się, że w wyniku impaktu powstał krater większy niż oczekiwano, a materiał na powierzchni zachowywał się niczym piasek.

 

Wyniki tego eksperymentu mają ważne znaczenie dla przyszłego testu obrony planetarnej w ramach projektu AIDA. Naukowcy muszą mieć bowiem pewność, że orbita asteroidy, uderzonej przez statek kosmiczny, zmieni się zgodnie z oczekiwaniami. Może się okazać, że test nie przyniesie takich rezultatów, jakie otrzymano podczas symulacji komputerowych i eksperymentów laboratoryjnych.

Źródło: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Dlatego eksperci zdecydowali, że pierwszy eksperyment zostanie przeprowadzony na asteroidzie binarnej (65803) Didymos. Impaktor DART (Double Asteroid Redirection Test) uderzy w asteroidę Didymos B – stosunkowo mały obiekt kosmiczny o średnicy 160 metrów, który krąży wokół znacznie większej asteroidy o nazwie Didymos A. System ten znajduje się dość niedaleko Ziemi i istnieje bardzo niewielkie ryzyko, że eksperyment pójdzie w niewłaściwym kierunku i zagrozi ludzkości.

Źródło: ESA

Impaktor DART powinien uderzyć w Didymos B z prędkością 23 760 km/h i nieznacznie zmniejszyć prędkość tej asteroidy, aby delikatnie zmienić jej orbitę. Statek kosmiczny zostanie wystrzelony w lipcu 2021 roku, a zderzenie powinno nastąpić we wrześniu 2022 roku. Tuż przed impaktem, DART uwolni małą sondę obserwacyjną LICIAcube, która będzie przyglądać się eksperymentowi i dostarczy zdjęcia na Ziemię. Naukowcy będą mogli również obserwować układ Didymos z pomocą ziemskich teleskopów.

 

Następnie w 2023 roku wystartuje niewielki statek kosmiczny Hera, który w 2027 roku rozpocznie obserwację asteroidy Didymos B i wtedy otrzymamy szczegółowe dane o eksperymencie. Miną zatem długie lata, aż otrzymamy kompletne wyniki i dowiemy się, czy ta technika zmian trajektorii orbity jest w ogóle skuteczna i opłacalna.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika eytu

Czy możemy strącać "bezkarnie

Czy możemy strącać "bezkarnie" asteroidy? Jeżeli pewien model , który funkcjonuje od milionów lat zapewnia Ziemi równowagę, która oznacza występowanie wody na powierzchnic czy zestrzeliwanie asteroid nie pozbawi nas źródla tego związku ? Trzeba zrobić specjalną komórkę w ramach organizacji Kosmicznych . Czym ma się zajmować ? Sprawdzaniem skladu chemicznego tych asteroid. Jeżeli mniej niż 5% wody  , można zmieniać tor , jeżeli wody ponad 50% zostawiamy asteroidę w spokoju.  I teraz jak zestrzeliwać skalne asteroidy ? Tu zaczynają się schody , bo jeżeli asteroida krąży mniej więcej ( +- 30 stopni ) w plaszczyżnie naszej Galaktyki , to dość latwo ją namierzyć i obliczyć tor. A jeżeli asteroida zmierza do nas pod kątem większym , to wtedy lot jej jest najprawdopodobniej linią zbliżoną do prostej. Bez specjalnych skanerów do namierzania, wykrycie takiej asteroidy może być w sotatnim momencie i los jak spotka Ziemia może pozostawić przy życiu organizmy nie większe od kuny lub większego szczura ( lub krokodyla w przypadku zwierząt morskich ). Co robić z asteroidami skalnymi - można  przeczepić do nich lancuch z żelaza  i za pomocą olbrzymich elektromagnesów  umieszczonych na Ziemi i na Księżycu skierować lot w odpowiednią stronę. Niestety oddzialywanie magnetyczne maleje wraz ze wzrostem odleglosci wykladniczo, więc dobrze byloby umiescic na orbicie geostacjonarnej Ziemi pas kul żelazowych które przenosily by tę "magnetyczność" . Jak dostarczyć pola magnetycznego na orbitę  ..../??? to już trzeba więcej nad tym popracować. 

Skomentuj