Nanokryształy mogą być przyczyną nagłych wybuchów wulkanów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niemiecko-brytyjska grupa badawcza kierowana przez dr Danilo de Genova z Uniwersytetu w Bayreuth odkryła, że nagłe erupcje wulkanów mogą mieć związek z zachowaniem nanokryształów wewnątrz Ziemi.

Dla geologów zawsze było tajemnicą to, co powoduje nagłe i gwałtowne erupcje wulkanów, które dotychczas wyglądały na całkiem spokojne. Ale dzięki badaniom nano-geologicznym jesteśmy teraz na tropie wyjaśnienia tej zagadki. Zdaniem zespołu naukowego na początku łańcucha przyczyn i skutków, które mogą zakończyć się katastrofą dla ludzi mieszkających w pobliżu wulkanu, znajdują się bardzo małe ziarenka kryształów o dużej zawartości żelaza, krzemu i aluminium.

 

Ze względu na ich mały rozmiar - dziesiątki tysięcy razy mniejszy niż grubość ludzkiego włosa - kryształy te nazywane są „nanolitami”. Naukowcy znaleźli ich ślady w popiele pozostawionym przez erupcje wulkanów, a następnie, dzięki dokładnym badaniom, byli w stanie opisać i pokazać, jak wpływają one na właściwości magmy wulkanicznej.

 

Skupiono się na badaniu magmy o niskiej zawartości krzemionki, która po erupcji na powierzchni zamienia się w bazalt. Zazwyczaj taka magma ma niską lepkość i tworzy bardzo płynną i płynącą lawę. Ale, jak udało nam się odkryć, nanolity zawarte w takiej magmie, jeśli ich stężenie jest wystarczająco wysokie, mogą zwiększyć jej lepkość. W rezultacie magma zaczyna działać jak korek, powstrzymując uwalnianie gazów wulkanicznych. Ciśnienie w wulkanie stopniowo rośnie, w wyniku czego następuje nagła eksplozja.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj