Największy na świecie generator promieni X odtworzy warunki panujące wewnątrz gwiazd

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badanie odległych gwiazd przy pomocy samych obserwacji przynosi efekty, lecz nie są one do końca satysfakcjonujące. Dlatego naukowcy zamierzają wykorzystać potężną maszynę, aby odtworzyć na Ziemi warunki panujące wewnątrz tych gwiazd.

 

Zespół z Uniwersytetu w Teksasie w Austin rozpocznie prace nad nowym projektem wartym 7 milionów dolarów, który został sfinansowany przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Jądrowego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Z pomocą tzw. maszyny Z, naukowcy będą starali się odtworzyć ekstremalnie wysokie temperatury i ciśnienia plazmy znajdującej się wewnątrz gwiazd, takich jak białe karły.

 

Maszyna Z to największy na świecie generator promieni X, który znajduje się w Albuquerque w Nowym Meksyku. Zaprojektowano go do testowania materiałów przy bardzo wysokich temperaturach i ciśnieniu, a także z myślą o badaniach nad fuzją jądrową. Jednak tym razem posłuży w nieco innym celu.

 

Dzięki maszynie Z będzie można stworzyć gwiazdę w warunkach laboratoryjnych. Eksperymenty będą trwały przez 5 lat i pozwolą dokładnie przyjrzeć się warunkom jakie panują wewnątrz gwiazd. W ten sposób dotychczasowa wiedza na temat odległych gwiazd zostanie wzbogacona o dane pozyskane podczas nadchodzących testów. Dzięki nim, astrofizycy będą mogli z jeszcze większą dokładnością ustalać masę oraz wiek gwiazd.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj