Kategorie:
Astronomowie dokonali nowych, szczegółowych obserwacji jednej z największych znanych gromad kulistych - NGC 2419. Wyniki ich badań rzucają nowe światło na ten niezwykły obiekt, położony 300 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.
NGC 2419 to prawdziwy gigant wśród gromad kulistych. Wcześniejsze szacunki mówiły, że jej promień wynosi około 260 lat świetlnych, a masa sięga 900 000 mas Słońca. Nowe obserwacje z użyciem teleskopu Indyjskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz danych z sondy Gaia pozwoliły jednak na jeszcze dokładniejsze określenie parametrów tej gromady.
Naukowcom udało się uzyskać fotometrię aż 1107 źródeł punktowych w NGC 2419. Dzięki temu mogli oni skonstruować dokładny diagram wielkości absolutnej gwiazd (CMD) w tej gromadzie. Okazało się, że NGC 2419 rozciąga się na obszarze aż 456 lat świetlnych - czyniąc ją jedną z największych znanych gromad kulistych.
Analiza krzywych blasku gwiazd zmiennych typu RR Lyrae w NGC 2419 pozwoliła także na dokładniejsze oszacowanie metaliczności tej gromady. Okazało się, że jest ona dość uboga w metale, z wartością [Fe/H] wynoszącą około -1,89. Ponadto, odległość do NGC 2419 została określona na 270-281 tysięcy lat świetlnych od Słońca.
Odkrycia te zostały opublikowane na serwerze preprintów arXiv i z pewnością wzbudzą duże zainteresowanie wśród astronomów zajmujących się strukturą i dynamiką gromad kulistych w Drodze Mlecznej.
Skomentuj