Najważniejsze odkrycia naukowe 2022 roku

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kończy się 2022 rok i warto podsumować go z punktu widzenia osiągnięć naukowych jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. 

 

Niewątpliwie warte odnotowania jest, że wyhodowane w laboratorium komórki mózgowe nauczyły się grać w ponga (gra elektronicza). Ten projekt nazywał się DishBrain (mózg w filiżance). Ale w rzeczywistości miejsce, w którym 800 000 ludzkich neuronów żyje w cieple i pożywce, bardziej przypomina inkubator. Od inkubatora do laptopa idzie gruby kabel, a na ekranie gadżetu gra w ponga. Niewidzialny zawodnik reaguje na ruch piłki i najczęściej ją uderza. Najbardziej zdumiewające jest to, że ten sam „mózg w filiżance” kontroluje piłkę

.

Mikroczip wszczepiony w hodowlę komórkową przekazuje neuronom informacje o kierunku i prędkości piłki w postaci sygnałów elektrycznych. Sygnały odpowiedzi neuronów kontrolują ruchy paletki - w prawo lub w lewo. Jeśli piłka dotknie paletki, „mózg” zostaje nagrodzony małym elektrycznym „prezentem”.

 

Badania pokazują, że w wyniku treningu ten mały mózg gra coraz dokładniej i szybciej. W porównaniu z ludzkim mózgiem, który ma 86 miliardów neuronów, mózg laboratoryjny nie jest zbyt potężny. Ale naukowcy spodziewają się, że w przyszłości stworzą komputer biologiczny. 

 

Faktem jest, że sztuczna inteligencja, która działa na algorytmach uczenia maszynowego, nie jest tak naprawdę inteligentna. Asystent głosowy potrafi odczytywać prognozę pogody dobrze wyszkolonym głosem, ale Alicja nie rozumie, czym jest deszcz. Wystarczy kilka lekcji, aby nastolatek nauczył się jeździć, a samojezdny samochód Google nadal nie jest gotowy do samodzielnej jazdy po 32 miliardach kilometrów praktyki.

 

Naukowcy uważają, że uniwersalną sztuczną inteligencję można stworzyć, łącząc moc obliczeniową elektroniki z wyjątkową zdolnością uczenia się ludzkiego mózgu. Wyhodowane w laboratorium neurony staną się podstawą superkomputerów przyszłości. Z pewnością naukową historią 2022 roku jest też pierwsza udana próba obrony przed asteroidą. 65 milionów lat temu upadek 10-kilometrowej asteroidy Chicxulub na Ziemię zniszczył dinozaury. Powtórzenie się podobnego wydarzenia dzisiaj może nawet położyć kres istnieniu ludzkiej cywilizacji. 

 

Jak to się może stać, pokazano w filmie „Nie patrz w górę!” z udziałem DiCaprio, Cate Blanchett i Meryl Streep. Jednak sukces misji DART pozostawia ludzkości szansę na przetrwanie. Celem eksperymentu dotyczącego odchylenia orbity asteroidy była podwójna asteroida Didymus (w żaden sposób nie zagraża Ziemi). 24 listopada 2021 r. na jego spotkanie wyleciała sonda uderzeniowa wielkości automatu z przekąskami i ważąca około 300 kilogramów. Mniej więcej rok później – 26 września 2022 roku kosmiczny dron zderzył się z asteroidą Didim B (średnica 160 metrów) z prędkością 6 kilometrów na sekundę. Sonda napastnika została natychmiast zniszczona, ale ruch asteroidy również został spowolniony:

 

 

Sukces misji DART daje ludzkości szansę na przetrwanie w przypadku zagrożenia asteroidą. Nasz pierwszy test systemu obrony planetarnej zakończył się sukcesem. Ziemianie mogą spać dużo spokojniej.

 

Odkryto, że osoby w śpiączce nas słyszą. Neurolodzy z Columbia University Hospital dokonali niesamowitego odkrycia. Postanowili zbadać, co dzieje się tam, w wewnętrznym świecie ludzi będących w stanie wegetatywnym. Pacjenci, którzy nie wykazywali oznak świadomości, byli proszeni o poruszanie rękami, wyobrażanie sobie, że grają w tenisa lub chodzą po pokojach swojego domu. 

 

 

Równolegle naukowcy obserwowali, co dzieje się w ich mózgach, używając funkcjonalnego rezonansu magnetycznego lub elektroencefalografii. Zmiany w aktywności mózgu pokazały przekonująco, że 15-20 procent pacjentów odpowiedziało na prośby lekarzy. Po prostu ich umysł był „zamknięty” w nieruchomym ciele.

 

Ostatnie badania sugerują, że przyczyną tego stanu mogą być urazy mózgu, które prowadzą do wyłączenia wzgórza. Jest to obszar mózgu, który przekazuje sygnały ruchu między ciałem a mózgiem. Uszkodzenia w tej strefie mogą powodować paraliż funkcji motorycznych na tle utajonej świadomości. Naukowcy podsumowują: po pierwsze, trzeba rozmawiać z pacjentami, którzy są w śpiączce. Po drugie, można mieć nadzieję, że będzie można się z nimi kontaktować za pomocą interfejsów mózg-komputer, np. będą mogli sterować myszką komputerową. I wreszcie statystyki pokazują, że ludzie, u których stwierdzono „ukrytą” świadomość we wczesnych stadiach, zauważalnie częściej wracali do normalnego życia.

 

Rok 2022 będzie też zapamiętany z powodu pewnych osiągnięć nowoczesnej genetyki i transplantologii. Po raz pierwszy na świecie 57-letni David Bennett, który cierpiał na ciężką arytmię, dostał do przeszczepu serce genetycznie zmodyfikowanej świni przez transplantologów z kliniki University of Maryland. Aby organizm nie odrzucił obcego narządu zwierzęcia innego gatunku, naukowcy zmodyfikowali łącznie 10 genów świni. Operacja się udała, po chwili mężczyzna wrócił do domu. Jednak po 2 miesiącach jego stan się pogorszył i „pionier” zmarł.

 

 

Niemniej jednak jest to wielkie osiągnięcie, naukowcy zamierzają uruchomić hodowlę dzików modyfikowanych genetycznie, których narządy można przeszczepiać ludziom. Takie podejście mogłoby przedłużyć życie wielu pacjentów, ponieważ oczekiwanie na narządy od ludzkich dawców trwa miesiącami, a nawet latami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj