Najnowsze drukarki 3D potrafią drukować całą elektronikę

Kategorie: 

Źródło: Voxel8
O drukarkach 3D z pewnością usłyszymy jeszcze wiele dobrego. Najnowsze tego typu urządzenia potrafią już tworzyć nie tylko zwykłe przedmioty ale również implanty a nawet całą elektronikę.

 

Temat ten warto zacząć od tego, że drukarki 3D po raz pierwszy w historii powstały około 30 lat temu. Technologia ma coraz większe zastosowanie i rozwija się w niezwykłym tempie. Dziś potrafią tworzyć różne przedmioty i struktury z różnych materiałów o dowolnych kształtach ale to wciąż jeszcze nie wszystko - na targach CES zaprezentowano nowsze, jeszcze lepsze durkarki 3D.

 

Firma Old World Labs (OWL) przedstawiła swoje drukarki MC-1 i MC-2, które wykorzystują proces stereolitografii. Potrafią one tworzyć przedmioty z wyjątkową dokładnością i są obecnie wykorzystywane przez naukowców do walki z nowotworami. Drukarki te produkują implanty, które po umieszczeniu na ciele pacjenta dostarczają leki.

 

Na targach CES przedstawiono również drukarkę 3D firmy Voxel8, która posiada dwie wytłaczarki - jedna tworzy obiekty z plastiku, druga natomiast używa tuszu o wysokiej przewodności elektrycznej. Za pomocą tego urządzenia wydrukowano małego, plastikowego bezzałogowca a wspomniany tusz zastąpił przewody, łącząc ze sobą wszystkie części elektroniczne.

Źródło: Voxel8

 

Współzałożyciel tej firmy Daniel Oliver powiedział, że ich technologia tworzy obwody drukowane w mniej niż 30 minut. Drukarka 3D Voxel8 potrafi tworzyć znacznie więcej, niż małe plastikowe drony. Firma chce z czasem korzystać z innych materiałów aby spróbować swoich sił w drukowaniu rezystorów, sensorów a w przyszłości również i baterii litowo-jonowych.

 

Wspomniana drukarka daje wiele ciekawych możliwości. Nie dość, że tworzenie obwodów drukowanych będzie odbywało się w błyskawicznym tempie, to na dodatek będzie można projektować obwody o dowolnych kształtach, tak aby zmieściły się w każdym urządzeniu. Oliver twierdzi, że powoli zaczynamy dochodzić do wniosku iż wszystko można wydrukować w drukarkach 3D.

 

 

Źródło: http://www.livescience.com/49466-3d-printers-science-applications.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj