Najmniejszy na świecie rozdzielacz wiązki pozwoli stworzyć pierwsze komputery świetlne

Kategorie: 

Źródło: Dan Hixson/University of Utah College of Engineering
Inżynierowie z amerykańskiego Uniwersytetu w Utah zaprezentowali mikroskopijnej wielkości rozdzielacz wiązki - jest to najmniejsze na świecie urządzenie tego typu. Ich wynalazek może mieć zastosowanie w przyszłych superszybkich komputerach i urządzeniach, w których dane będą przesyłane poprzez światło.

 

Dotychczasowe najmniejsze rozdzielacze wiązki posiadały wielkość ponad 100x100 mikrometrów. Jednak wspomniani naukowcy zdołali osiągnąć coś, co ma ogromne znaczenie dla przyszłych komputerów świetlnych - udało im się jeszcze bardziej zminiaturyzować rozdzielacz. Ich wynalazek posiada wielkość 2,4x2,4 mikrometra, więc jest nieporównywalnie mniejszy.

 

Główny autor badania Rajesh Menon twierdzi, że światło jest najlepszym rozwiązaniem dla przyszłej elektroniki i pozwoli na niesamowicie szybki przesył danych. Przyszła komputerologia, zdaniem naukowca, może być nawet miliony razy szybsza. Obecnie firmy takie jak Intel czy IBM pracują nad superkomputerami, które posiadałyby hybrydowe procesory - częściowo świetlne a częściowo elektroniczne.

 

Menon uważa, że jego mikroskopijny rozdzielacz wiązki znajdzie zastosowanie w tych komputerach w najbliższych latach. Oprócz szybkiego przesyłania danych, pozwoli on na mniejsze zużycie energii, więc baterie przyszłych smartfonów, tabletów i laptopów zapewniłyby dłuższy czas pracy. Równie ważny jest fakt, że mikroskopijny rozdzielacz jest bardzo tani w produkcji.

 

 

Źródło: http://unews.utah.edu/news_releases/silicon-photonics/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj