Najpotężniejszy na świecie kompaktowy akcelerator cząstek

Kategorie: 

9 centymetrowy falowód zdolny wygenerować 4,25-GeV wiązkę elektronów. Zdjęcie: Roy Kaltschmidt.
Fizycy z Lawrence Berkeley National Lab przy użyciu jednego z najpotężniejszych laserów na świecie przyspieszyli elektrony do wartości jakich się do tej pory nie udało osiągnąć. Wartość uzyskanej energii wyniosła 4.25 GeV.

 

Rekord ten został osiągnięty za pomocą Berkeley Lab Laser Accelerator (BELLA), który zdolny jest wygenerować biliard watów mocy. Zespół, kierowany przez dr Wim Leemans, przyspieszył cząstki wewnątrz 9-cm długiej rurki wypełnionej plazmą.

 

Tradycyjne akceleratory cząstek, takie jak w CERN (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów), przyspieszają cząstki poprzez modulowanie pól elektrycznych wewnątrz metalowej komory. Lecz tą techniką można osiągnąć wartość około 100 megaelektrowoltów. Dalsze wzmacnianie wiązki powoduje stopienie stali, z której zbudowana jest komora.

 

Akceleratory laserowo-plazmowe działają na innej zasadzie. Impuls światła laserowego jest wprowadzany do krótkiej i cienkiej jak słomka rurki wypełnionej plazmą. Światło lasera tworzy kanał w plazmie oraz generuje fale, które wychwytują wolne elektrony i przyspieszają je przekazując im energię. Elektrony zachowują się jak surfer, który rozpędza się falach morskich.

 

Poprzeczka jaką stawia sobie dr. Leemans, to osiągnięcie wiązki o mocy 10 GeV. Niestety wiąże się to ze ściślejszą kontrolą gęstości kanału plazmy, przez które przepływa światło lasera. Istotą jest stworzenie dla impulsu światła tunelu o odpowiednim kształcie, taki który wygeneruje więcej wysoko energetycznych elektronów.

 

 

Źródło: http://www.sci-news.com/physics/science-bella-compact-particle-accelerator-electron-beam-record-breaking-energy-02330.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Slawek

Przedmówca ma absolutną

Przedmówca ma absolutną rację. Tak napisany artykół jest oszustwem. CERN dzięki mocom wiązek przeciwbierznych uzyskuje moce wielokrotnie przekraczające TeV, a nie 100MeV. Większe moce miał nawet poprzednik LHCa - LEP.

Portret użytkownika piter

Witam. Chciałbym coś

Witam. Chciałbym coś sprostować, ponieważ artykuł wprowadza czytelnika w bład. Po pierwsze chodzi o to, że nie jest to najpotężniejszy akcelerator tylko, najmocniejszy "kompaktowy" akcelerator. Po drugie LHC w CERN osiąga moc 7TeV (w 2015 ma być więcej) a te 100MeV, o których mowa w artykule, LHC osiąga NA METR jak można w oryginalnym żródle przeczytać. Pozdrawiam.

Skomentuj