Najlepszy termometr na świecie został wykonany ze światła

Kategorie: 

Źródło: Dr James Anstie/IPAS/School of Chemistry and Physics/University of Adelaide
W czasopiśmie Physical Review Letters naukowcy poinformowali, że udało im się stworzyć termometr mierzący temperaturę z rekordową dokładnością. Opracowane urządzenie potrafi wykryć nawet niewielkie zmiany temperatury, wykorzystując w tym celu światło.

 

Główny autor projektu profesor Andre Luiten powiedział, że termometr ten pozwoli na jeszcze dokładniejsze pomiary temperatury w warunkach kriogenicznych. Ich urządzenie potrafi mierzyć zmiany temperatury z dokładnością do 30 miliardowych części w ciągu jednej sekundy.

 

Termometr ten został opracowany w zupełnie nowy sposób. Uczeni wykorzystali czerwone i zielone światło tak aby krążyło po brzegach kryształu w kształcie dysku. Luiten wyjaśnia, że gdy temperatura kryształu wzrośnie, zmieni się również szybkość przemieszczania się światła, ponieważ kryształ rozszerza się.

 

Obserwując róźnice między światłem czerwonym a zielonym, uczeni potrafią zmierzyć zmiany temperatury z wyjątkową precyzją. Urządzenia wykorzystujące podobną technikę mogą mieć zastosowanie w wykrywaniu niewielkich zmian ciśnienia lub koncentracji zanieczyszczenia.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2014-06-world-thermometer.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj