Mózg reaguje nawet na najmniejsze zmiany w ludzkiej mowie

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy stworzyli pierwszą mapę mózgu, która pokazuje regiony reagujące na ludzką mowę. Okazuje się, że słowa zawierające niewielkie zmiany w samogłoskach i spółgłoskach wywołują konkretne reakcje w części ludzkiego mózgu, odpowiedzialnej za przetwarzanie mowy.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkrył jak poszczególne dźwięki są przetwarzane przez mózg. Pacjentom, którzy przygotowywali się na operację w celu leczenia padaczki, przyłożono do mózgu elektrody. Każdy z nich słuchał próbek mowy, zawierających 500 zdań wypowiadanych przez 400 osób, które pokrywały cały asortyment fonetyczny języka angloamerykańskiego.

 

Gdy uczeni porównywali dane uzyskane przez elektrody do różnych fonemów, słyszanych przez uczestników badania okazało się, że fonemy o podobnych cechach wywoływały charakterystyczne reakcje elektryczne w neuronach, znajdujących się w zakręcie skroniowym górnym.

Według autora badania, neurologa Edwarda Changa, odkrycie jest punktem wyjścia dla zrozumienia mechanizmu znajdującego się w mózgu, który z pozoru bezproblemowo potrafi odkodować strumień mowy. Człowiek potrafi zamieniać odpowiedni układ dźwięków (mowa i język) w rozumowanie. Zidentyfikowanie mechanizmów neuronalnych pozwoli na lepsze zrozumienie różnych zaburzeń oraz opracowanie zaawansowanych procesorów dla sztucznego słuchu.

 

 

Źródło: http://www.sciencemag.org/content/early/2014/01/29/science.1245994

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj