Monitorowanie fal mózgowych pozwala na obserwacje mózgu w czasie rzeczywistym

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Neurolodzy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili badanie aby sprawdzić jak ludzki mózg angażuje się w myśli kwantytatywne. Dzięki temu będzie można obserwować pracę mózgu w czasie rzeczywistym.

 

W trakcie badania, uczeni monitorowali aktywność elektryczną w regionie mózgu, zwanym bruzdem międzyciemieniowym, który jest powiązany z umiejętnościami matematycznymi człowieka. Poproszono trzech pacjentów o rozwiązywanie równań matematycznych. W trakcie badania część umysłu stała się aktywna, ale także wtedy, gdy terminy ilościowe, takie jak "ponad" czy "trochę za mało" były wypowiadane podczas dyskusji o samych liczbach.

 

"Zebrano pierwsze solidne dowody na to iż wzór aktywności mózgu pojawiający się podczas wykonywania ćwiczeń matematycznych w kontrolowanych warunkach doświadczalnych jest bardzo podobny do obserwowanego podczas gdy osoba angażuje się w myśli kwantytatywne w trakcie codziennego życia" - stwierdził Bruce Goldman.

 

Badania pozwalają teraz na obserwację mózgu w czasie rzeczywistym, jednak uczeni twierdzą, że spodziewali się reakcji właśnie tej części mózgu. Co więcej, naukowcy uważają iż w przyszłości będą mogli odczytywać liczby z ludzkiego mózgu a nawet manipulować nimi. Dyrektor Centrum Etyki Biomedycznej w Stanford Henry Greely uważa, że jest to ekscytujące i nieco przerażające jednocześnie.

 

 

Źródło: http://www.nature.com/ncomms/2013/131015/ncomms3528/full/ncomms3528.html

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj