Model komputerowy przewiduje, że do 2040 roku nastąpi upadek cywilizacji

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Ricardo Williams/CC BY-NC-ND 2.0

Australijska stacja ABC News udostępniła reportaż, który powstał dekady demu. Naukowcy przedstawili w nim bardzo niepokojące rezultaty symulacji, które przeprowadził program komputerowy, opracowany przez specjalistów z Instytutu Technicznego Massachusetts. Wynika z nich, że za około dwie dekady, nasza cywilizacja upadnie.

 

W 1973 roku, naukowcy z MIT stworzyli model komputerowy „World One”, a następnie uruchomili go w jednym z największych komputerów na świecie jak na tamte czasy, który znajdował się w Australii. Program ten skupiał się między innymi na wzrośnie populacji, dostępności do ziemskich zasobów naturalnych, jakości życia oraz poziomu zanieczyszczenia planety.

 

Program „World One” opracował pionier komputerowy Jay Forrester dla międzynarodowej organizacji, znanej jako Klub Rzymski. Wyniki symulacji okazały się złowróżebne. Według tego programu, w okolicach 2020 roku, warunki życia na Ziemi staną się bardzo trudne. Jakość życia będzie cały czas spadać, a wraz z nią spadnie liczba populacji. Jeśli nic z tym nie zrobimy, w okolicach 2040 roku, „cywilizacja jaką znamy przestanie istnieć”.

Nadużywanie zasobów naturalnych Ziemi to faktycznie poważny problem. Raport Global Footprint Network wskazuje, że już 1 sierpnia, nasza cywilizacja zużyła surowce, które teoretycznie powinny nam wystarczyć na cały rok. W ostatnich latach, zużycie zasobów również było na bardzo wysokim poziomie. Natomiast szwajcarski bank HSBC ostrzega, że na naszej planecie kończą się zasoby niezbędne do podtrzymania życia. Co więcej, nasza Ziemia faktycznie jest coraz bardziej zanieczyszczona.

 

Z pewnością nie powinniśmy traktować programu komputerowego jak wyroczni. Symulacje zostały przeprowadzone w 1973 roku, jednak nie powinniśmy tego bagatelizować. Stacja ABC News ponownie udostępniła dawny reportaż, ponieważ powoli zbliżamy się do 2020 roku – daty, która została wyznaczona przez program „World One” jako początek zbliżającego się upadku cywilizacji. Dla ludzkości, powinien to być impuls to natychmiastowego działania.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika UnAnonymous

Przypomnijcie mi - to ten sam

Przypomnijcie mi - to ten sam klub rzymski ktory zaproponowal natychmiastowe wprowadzenie kontrole urodzin, eutanazje i przymusowa aborcje? I ten ktory mowil ze powinno sie przeprowadzic mieszanie ras a na terenie Polski ma zyc 17 mln ludzi?

Tak? No to pozostaje jedunie pozdrowic zoltym lukiem z cieczy i tyle. Nie sobie lewacy oglaszaja co chca...

Portret użytkownika Jan

Ci tzw. naukowcy nie potrafią

Ci tzw. naukowcy nie potrafią przewidzieć pogody na przyszły tydzień, a ja mam się przejmować jakimś modelem komputerowym przygotowanym 50 lat temu na zlecenie Rothschildów i Rockefellerów (Klub Rzymski)? Na komputerze, który ledwo daje radę wypisać linijkę na kilka sekund? Biggrin Bahahahahahaha, dobre żarty. 

Portret użytkownika r.abin

(Tajemnicze) zasoby niezbędne

(Tajemnicze) zasoby niezbędne do życia (takjaby tajemnice fatimskie - teoria konwergencji) Tlenu ubywa w tempie 19p.p.m/rok i (hipotetyczny) los Druidii spotka nas za 52 tys lat. W praktyce, wydaje się możliwe spalanie (w tym tempie) 5-10% kopalnych zasobów paliw (ok 1500 lat). "Końcem Świata", może być drastyczna zmiana klimatu, przy zawartości CO2 1600ppm i średniej temperaturze naszego Globu ok 19°C (o 1°C wyższej niż przed 100mln lat) oraz poziomie oceanów wyższym o 60m od obecnego. Ale to nastąpi za jakieś 600-500 lat

Skomentuj