Mistrzostwa Świata w Brazylii są najbardziej zaawansowaną technologicznie imprezą sportową w historii

Image

Logo Mistrzostw Świata w Brazylii 2014 - Źródło: Fifa
Wszyscy fani piłki nożnej oczekiwali na oficjalne otwarcie Mistrzostw Świata, które odbywają się w tym roku w Brazylii. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to najbardziej zaawansowany technologicznie a jednocześnie najdroższy mundial w historii piłki nożnej. Różne szacunki wskazują, że przygotowania kosztowały ponad 11 miliardów dolarów.

 

Samo otwarcie tej imprezy okazało się bardzo wyjątkowe, gdyż dokonała tego osoba sparaliżowana od pasa w dół i jako pierwsza kopnęła w piłkę. Był to 29-letni Juliano Pinto, który poruszał się w specjalnym egzoszkielecie, sterowanym za pomocą umysłu. Prace nad tą maszyną trwały przez długi czas w ramach projektu "Walk Again Project" i dokonał tego zespół naukowców z całego świata, któremu przewodził brazylijski neurolog dr. Miguel Nicolelis.

 

Można powiedzieć, że w ten sposób Juliano Pinto miał swoje "pięć minut" a świat jednocześnie dowiedział się o nowej technologii, która w przyszłości prawdopodobnie zastąpi dzisiejsze wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych. Media informują jednak, że dr. Nicolelis pracuje już nad ulepszoną wersją egzoszkieletu, który mógłby być operowany za pomocą specjalnego chipa, znajdującego się bezpośrednio w ludzkim mózgu.

 

"Nie mam wątpliwości, że za 10 lat ludzie będą chodzić po mieście dzięki tym urządzeniom" - powiedział dr. Miguel Nicolelis, który stwierdził również, że za 30 lat, egzoszkielet pozwoli osobom sparaliżowanym brać udział w Olimpiadach.

 

Jednak nie tylko egzoszkielet jest technologiczną gwiazdą mundialu i warto wspomnieć o wielu innych, przełomowych zastosowaniach. W odbywających się obecnie Mistrzostwach Świata w Brazylii, sędziowie będą mogli korzystać ze specjalnego sprayu zawierającego białą farbę, która będzie wyznaczała linię muru przy rzutach wolnych. Aerozol jest nieszkodliwy dla środowiska a farba znika z murawy w ciągu dwóch minut po rozpryskaniu.

 

Kolejną technologią, na którą warto zwrócić uwagę, jest "system wykrywania goli". Dotychczas to sędzia na podstawie obserwacji decydował, czy piłkarze rzeczywiście strzelili gola. Jednak tym razem, bramki na brazylijskich stadionach są pod stałą obserwacją kamer i gdy piłka choćby minimalnie przekroczy linię, sędzia otrzyma na swoim zegarku wiadomość "GOAL". Niektórzy uważają, że technologia ta zabija ducha sportu - sędzia główny często miewa problemy ze stwierdzeniem czy padł gol a piłkarze nie zawsze zgadzają się z decyzją. Takie sytuacje często bywają zarówno kontrowersyjne jak i emocjonujące.

 

Interesującym wynalazkiem są specjalne kamizelki i rękawy adiPower, opracowane przez firmę Adidas, które mają skutecznie ochłodzić piłkarzy przed lub po meczu oraz w trakcie treningów. Zanim zostaną założone, kamizelki są przechowywane w zamrażarkach i potrafią obniżyć temperaturę ciała użytkownika w ciągu 15-20 minut.

 

Adidas stworzył również "inteligentną piłkę" z wbudowanymi czujnikami, które monitorują siłę kopnięcia oraz trajektorię lotu i posiadają swoje zastosowanie na treningach a dane można otrzymać na specjalną aplikację poprzez Bluetooth. Piłkarze mogą wykorzystać zdobyte informacje aby nauczyć się kopać piłkę na różne sposoby i kontrolować swoje umiejętności.

 

Jednak nowe technologie nie zostały przeznaczone tylko dla piłkarzy. Fani znajdujący się na stadionie będą mogli korzystać ze specjalnych aplikacji na swoich tabletach czy telefonach komórkowych aby "byli ze sobą połączeni bardziej niż kiedykolwiek". Dzięki urządzeniom mobilnym będą posiadali znacznie więcej możliwości - przykładowo, kibice będą mogli stawiać zakłady, oglądać powtórki z meczu, robić zdjęcia piłkarzom w akcji i wymieniać się wszystkimi informacjami poprzez media społecznościowe.

 

 

Więcej informacji o tematyce sportowej można znaleźć na portalu tosport.pl

 

 

Ocena: