Milionom ludzi na świecie grożą śmiercionośne lodowcowe tsunami

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Topniejące lodowce w górach mogą być wielkim zagrożeniem dla ponad 15 milionów ludzi na Ziemi. Woda z roztopów wypełnia miejsca, w których kiedyś znajdowała się bryła lodowca i tworzy tzw. jezioro polodowcowe. Jeśli poziom wody w takich jeziorach podniesie się zbyt wysoko lub przebije glebę lub lód, wówczas jezioro może zawalić się w prawdziwym tsunami wraz z kamieniami, bryłami lodu i drzewami.

 

Zjawisko to nazywane jest wybuchem jeziora polodowcowego, a według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications 15 milionów ludzi na całym świecie jest obecnie zagrożonych „wewnętrznym tsunami”, żyjąc w promieniu 50 km od jezior polodowcowych. Ponad połowa z nich to mieszkańcy Indii, Pakistanu, Peru i Chin.

 

Należy zauważyć, że jest to pierwsze badanie, które w szczególności dotyczy potencjalnego wpływu wybuchów jezior lodowcowych, którego zdaniem ekspertów nie można przecenić. Topnienie lodowców jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i ludzi. Jego konsekwencją jest również zwiększenie poziomu mórz i oceanów, co z kolei może prowadzić do zalewania terenów i utraty ziem uprawnych.

 

Jednym z poważniejszych zagrożeń związanych z topnieniem lodowców jest właśnie powstawanie nowych niestabilnych jezior w górach. Te jeziora mają tendencję do pękania, co może prowadzić do powstania potężnej fali, znanej jako tsunami. Takie fale są w stanie zniszczyć miasta i inne zabudowania, a także powodować straty materialne i śmierć ludzi.

 

Z tego powodu, istnieją wysiłki na całym świecie, aby zapobiegać topnieniu lodowców i zwiększać świadomość na temat konsekwencji tych procesów. Topnienie lodowców może być poważnym zagrożeniem dla naszej planety, a zwłaszcza dla ludzi żyjących w pobliżu gór i oceanów. 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

No to jak jest, czy Ziemia

No to jak jest, czy Ziemia zagraża Ludziom, czy - na odwrót ("........Ziemi zagraża człowiek" - jak śpiewał onegdajszy  Bard)
A może zagraża nam - zupełnie co innego, a (takie duperele), są - dla odwrócenia uwagi (od zasadniczego problemu)?
Podejrzewam, że ktoś nas chce (mocniej) - złapać za mordę (metoda -"pod Twoją opiekę, uciekamy się ......."

Skomentuj