Mieszkanie ogrzewane lodem - na czym to polega?

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Sama możliwość ogrzewania lodem wydaje się być raczej sprzeczna z intuicją - przecież lód jest zimny. Jednak w Niemczech coraz większą popularność zdobywa właśnie system ogrzewania lodem, który jest wydajny oraz przyjazny dla środowiska.

 

System ten polega na zakopaniu w ziemi betonowego zbiornika z wodą na głębokość 4 metrów. Woda ta jest zamrażana a energia krzepnięcia jest przekazywana bezpośrednio do kotłowni, która ogrzewa grzejniki w domu. Natomiast rozmrażanie odbywa się dzięki powietrznym kolektorom słonecznym, umieszczonym na dachu budynku. Proces ten jest stale powtarzany a system potrafi działać bezawaryjnie nawet przez 30 lat.

 

Koszt zainstalowania takiego systemu wynosi od 20 tysięcy euro. Cena jest więc dość wysoka ale inwestycja w ogrzewanie lodem zwraca się po okresie około 10 lat. Ponadto, nie pozostawia ono po sobie żadnych odpadów, gdyż do ogrzewania i chłodzenia wykorzystuje jedynie naturalne źródła energii. Jest więc przyjazne dla środowiska, nie wydziela CO2 a jest przy tym jednocześnie efektywne.

 

Warto w tym momencie dodać, że na polski rynek również wprowadzany jest system ogrzewania lodem. Stoi za tym Skorupa Energy Technic z Dobrodzienia a system otrzymał nazwę SolarEis. Firma ta aplikuje go jako pierwsza w Polsce.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj