Meksyk został nazwany domem wszystkich roślin strączkowych

Image

Źródło: pixabay.com

Paleontolodzy znaleźli w Meksyku skamieniały strąk starożytnej rośliny strączkowej. Sugeruje to, że przodek wszystkich współczesnych członków tej rodziny pochodził z południowej Ameryki Północnej i powstał pod koniec okresu kredy. Artykuł opisujący badanie został opublikowany w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

 

Pierwsze rośliny kwitnące pojawiły się na Ziemi w środkowej lub wczesnej kredzie, około 100 do 125 milionów lat temu. Zrewolucjonizowały świat roślin, wspierając owady i inne zapylacze. Z tego powodu rośliny kwitnące szybko wyparły paprocie i inne nagonasienne, które rozmnażały się wyłącznie z powodu wiatru. Naukowcy od dawna próbują dowiedzieć się, skąd pochodzą pierwsze rośliny kwitnące i jak przebiegała ich ewolucja. Bardzo trudno się tego dowiedzieć, ponieważ odciski kwiatów i owoców starożytnych roślin prawie nigdy nie są zachowane w skałach osadowych.

 

Meksykańscy paleontolodzy pod kierunkiem profesora Emilio Estrada-Ruiza z National Polytechnic Institute, dokonali rzadkiego tego rodzaju znaleziska w północnym Meksyku. Skały te powstały pod koniec okresu kredy, od około 76 do 72 milionów lat temu. W tych skałach naukowcy często znajdują nie tylko kości dinozaurów z tamtej epoki, ale także odciski liści nagonasiennych i roślin kwiatowych z okresu kredy. Kolejnym znaleziskiem meksykańskich ekspertów była niezwykła wydłużona skamielina, która nie wygląda jak szczątki zwierząt ani roślin.

 

Po zbadaniu jej pod mikroskopem i prześwietleniu za pomocą promieniowania rentgenowskiego paleontolodzy byli zaskoczeni, gdy odkryli to pęknięty strąk rośliny strączkowej o długości około 5 cm i szerokości 1,25 cm. Porównując strukturę tego owocu z innymi znanymi skamieniałościami i owocami współczesnego roślin, naukowcy doszli do wniosku, że jest to najstarsza i najbardziej prymitywna roślina strączkowa z rodzaju Leguminocarpum.

 

Wcześniej naukowcy znaleźli już odciski liści i owoców innych gatunków tych roślin, ale wszystkie należały do ​​znacznie późniejszych okresów geologicznych. Odkrycie najstarszego członka tego rodzaju, zwanego Leguminocarpum olmensis, w południowej Ameryce Północnej sugeruje, że region ten był ojczyzną wszystkich roślin strączkowych.

 

Wskazuje na to kilka innych czynników, w tym porównanie genomów współczesnych roślin strączkowych i dużej liczby roślin strączkowych w skałach kolejnych epok geologicznych występujących w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze wykopaliska w południowej Ameryce Północnej i odkrycie innych skamieniałości związanych ze starożytnymi roślinami strączkowymi pomogą wyjaśnić tę kwestię.

 

Ocena:

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.