Megabot kontra Kuratas - kto wygra pierwszy w historii pojedynek robotów?

Kategorie: 

Źródło: MegaBots
Zgodnie z tym czego dowiedzieliśmy się w lipcu, w przyszłym roku ma odbyć się pierwsza na świecie walka gigantycznych robotów, które będą bezpośrednio obsługiwane przez człowieka. Nie ma mowy o walce na śmierć i życie, choć to akurat zależy od bezpieczeństwa, jakie będzie zapewniać maszyna. Właśnie dowiedzieliśmy się jak amerykański zespół przygotowuje się do tej rywalizacji.

 

Amerykanie, twórcy robota Megabot Mark 2 mieli nadzieję, że pojedynek mechów będzie uwzględniał zastosowanie broni dystansowej (wyrzutnie butelek, działa strzelające piłkami lub farbą itp.). Jednak właściciel japońskiego robota Kuratas zgodził się na taką rywalizację ale pod warunkiem, że maszyny będą walczyć "na gołe pięści".

Megabot Mark 2 - źródło: Kickstarter

Oznacza to, że Megabot Mark 2 musi zostać odpowiednio ulepszony. W obecnym stanie jest on wyposażony w działo strzelające farbą a skoro maszyny mają walczyć wręcz, amerykański mech pozostanie na arenie jedynie bezużyteczą kupą złomu, która zostanie dodatkowo rozgnieciona przez japońskiego Kuratasa.

 

Jego twórcy mają więc zamiar dokonać konkretnych modyfikacji, a jak dobrze wiadomo nie ma nic za darmo. Postanowili więc rozpocząć kampanię na serwisie Kickstarter - w ciągu 30 dni chcą uzbierać 500 tysięcy dolarów. W zależności od ilości przeznaczonych pieniędzy, firma MegaBots będzie dostarczać naklejki, koszulki i inne przedmioty.

 

Za 1000 dolarów będzie można również wejść na pokład tej wielkiej maszyny. Za 2500 dolarów właściciele robota pozwolą nam postrzelać z zamontowanych dział. Przeznaczając 5 tysięcy dolarów, darczyńca będzie mógł rozwalać pomniejsze maszyny przy pomocy mechanicznych rąk robota a za 10 tysięcy otrzyma bilet na pierwszą w historii walkę mechów. Już teraz okazuje się, że kampania na wspomnianym serwisie była strzałem w dziesiątkę, ponieważ w ciągu dwóch dni zgromadzono prawie 200 tysięcy dolarów.

Wizja artystyczna ulepszonego Megabota Mark 2 - źródło: Kickstarter

Właściciele Megabota Mark 2 opisali ze szczegółami na co wydane zostaną pieniądze. 500 tysięcy dolarów to absolutne minimum - za te fundusze planowane jest wzmocnienie pancerza, zmniejszenie jego masy, zwiększenie mocy robota oraz jego prędkości maksymalnej a także wyposażenie go w broń do walki wręcz. Jeśli firma MegaBots uzbiera 750 tysięcy dolarów, możliwe będzie również zaprojektowanie i stworzenie różnego rodzaju broni do przyszłej walki.

 

Jak wiadomo amerykański mech jest bardzo masywny - waży około 6 ton. Gdyby twórcy zdołali nagromadzić milion dolarów, mogliby rozpocząć współpracę z naukowcami którzy pracują nad humanoidem Atlas. Dzięki temu, Megabot Mark 2 będzie potrafił utrzymać równowagę i nie zostanie powalony na ziemię po przyjęciu pierwszego uderzenia.

Robot Atlas i jego umiejętność utrzymania równowagi - źródło: IHMC Robotics

Kolejną ważną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa. Mech będzie sterowany bezpośrednio przez ludzi, którzy podczas pojedynku będą znajdować się w jego wnętrzu. Jeśli firma zdobędzie 1,250,000 dolarów, otrzyma wsparcie ze strony agencji NASA która zajmie się stworzeniem wytrzymałego na uderzenia kokpitu. Natomiast po zgromadzeniu 1,500,000 dolarów, amerykański mech zostanie również odpowiednio pomalowany i zostanie przygotowany wizualnie do pojedynku.

 

Jak widać przygotowania idą pełną parą. Amerykańska drużyna zapewne zdobędzie pieniądze na ulepszenie swojego robota. Z czasem być może dowiemy się również co planuje właściciel japońskiego robota Kuratas. Wielkie starcie robotów, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma odbyć się w drugiej połowie przyszłego roku. Tylko czas może pokazać kto zwycięży ten pojedynek.

 

 

Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/megabots/support-team-usa-in-the-giant-robot-duel

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj