Medytacja pozytywnie wpływa na ból, lęki i niepokój, twierdzą badacze

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Całkiem niedawno informowaliśmy o tym, że medytacja wpływa na zmianę ekspresji genów. Natomiast z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że uważna medytacja ma również mały ale pozytywny wpływ na ból, depresję, stres czy niepokój.

 

Badanie które zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine zawiera w sumie 47 różnych testów z udziałem ponad 3.5 tysiąca ludzi. Statystyki wykazują, że u osób stosujących techniki medytacyjne zaobserwowano 5-10% spadek objawów lękowych oraz 10-20% poprawę w depresji. Niektóre badania informują również o szkodliwym działaniu przy zastosowaniu medytacji, jednak w 9 uwzględnionych badaniach nie odnotowano żadnych negatywnych skutków.

 

Naukowcy zaznaczają, że konieczne jest przeprowadzanie dalszych badań. Nauce medytacji trzeba poświęcić czas a im więcej treningów, tym większe mogą być korzyści dla zdrowia. Większość wykonanych badań trwała mniej niż 12 miesięcy a dłuższe testy są potrzebne dla ustalenia jaka jest maksymalna skuteczność medytacji.

 

Dr. Allan H. Goroll uważa, że medytacja staje się w dzisiejszych czasach popularna ze względu na chęć kontrolowania swoich lęków a dalsze badania są potrzebne, ponieważ ludzie podejmują decyzje dotyczące leczenia opierając się o wiarę, a nie o uzyskane dane. Naukowiec zwraca uwagę na niektóre testy, w których nie odkryto żadnych korzyści z medytacji.

 

 

Źródło: http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1809754

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj