Matematyka jest królową nauk

Image

Źródło: 123rf.com

Jak wiadomo jest jedna dziedzina wiedzy, która właściwie przenika do wszystkich pozostałych dziedzin. Nie ma fizyki, chemii czy biologii, bez matematyki. Nie bez powodu bywa nazywana królową nauk.

 

Umiejętność rozumienia matematyki jest podstawa całego rozwoju naukowego ludzkości. Aby zapewnić rozwój ekonomiczny społeczeństw a także aby eksplorować kolejne tajemnice natury potrzebne były metody opisu, które dały początek dzisiejszej matematyce.

 

Z czasem proste liczenie i zapisywane równań ewoluowało zyskując na poziomie skomplikowania, tak, że dla większości z nas matematyka jawi się czymś nieznanym i trudnym. To dlatego korepetycje z matematyki cieszą się tak dużą popularnością. Jest to dziedzina w której wszystko logicznie z siebie wynika, na podstawie z góry zdefiniowanych reguł.

 

Można powiedzieć, że matematyka jest swego rodzaju uniwersalnym językiem. Jeśli kiedyś rodzaj ludzki stanie przed potrzeba komunikacji z rasą pozaziemską, to właśnie matematyka może stanowić wspólną płaszczyznę do porozumienia.Można bowiem spokojnie założyć, że obcy również liczą i swój rozwój opierają na matematyce.

 

Bez matematyki nie byłoby fizyki kwantowej. Niektórzy twierdzą nawet, że większość tak zwanych "wirtualnych cząstek elementarnych" takich jak kwarki, leptony, gluony to w istocie matematyczne zapisy. Dzięki równaniom i eksperymentom udaje się wyliczyć ich obecność, co wcale nie oznacza, że rzeczywiście istnieją.

 

Matematyka jest też odpowiedzialna za wielki postęp w dziedzinie informatyki. Powstanie komputerów było logiczną konsekwencją potrzeby liczenia coraz większych i większych porcji danych. Obecnie komputery dysponują ogromną mocą obliczeniową i to dzięki matematyce są w stanie zmienić cały świat doprowadzając do cyfrowej rewolucji.

 

Co ciekawe liczą również rośliny. Naukowcy dowiedli, że owadożerne muchołówki amerykańskie (dionaea muniscipula) liczą, przynajmniej do dwudziestu. Są dzięki temu w stanie wykryć czy w ich pułapkach znajduje się rzeczywiście jakiś owad czy też spadły do nich krople deszczu. W każdej pułapce znajdują się trzy włoski, które poruszane przez owady dają sygnał do zamknięcia pułapki. Roślina jest w stanie policzyć czas między dotknięciami kolejnych włosków i jeśli jest on mniejszy niż 20 sekund reaguje.

 

Zresztą matematyka jest obecna wszędzie, czego przykładem jest tak zwany złoty podział, idealna proporcja do której dążą rozmaite struktury. Nie brakuje naukowców, którzy twierdzą, że wszystko wokół nas jest symulacją matematyczną, w której podstawowy wyznacznikiem wszystkiego jest jedna z nauk matematycznych - probabilistyka. Jednak nawet najtęższy umysł XX wieku, Albert Einstein wątpił, że "Bóg gra z nami w kości" wiedział za to dobrze, że dzięki matematyce można lepiej zrozumieć świat.

 

 

 

Ocena:

Raczej logika a nie matematyka

"Logika jest niepokonana, gdyż aby z nią wygrać, trzeba posłużyć się logiką." - Pierre Boutroux

"Logika wydaje się końcowym przystankiem ludzkiego myślenia. Potrafimy zredukować nauki przyrodnicze do matematyki, a matematykę do logiki, lecz wygląda na to, że nie ma nic, do czego moglibyśmy zredukować logikę." - John David Barrow

0
0

Dodane przez suawco (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

www.encyklopedia.pwn.pl/haslo/logika;3933562.html

logika [gr. logikós ‘zgodny z rozumowaniem’],

teoria czynności poznawczych, przede wszystkim naukotwórczych,

Współczesna logika formalna, zwana także logiką matematyczną, logiką symboliczną lub krótko — logistyką, jest bardzo zaawansowaną teorią (za jej twórcę uważa się Fregego i Ch.S. Peirce’a).

Współczesna logika wykorzystując metodę formalną znacznie rozszerzyła pole badań włączając w to badania nad matematyką (metamatematyka, logika matematyczna) - Witold Marciszewski (ed.): „Logika formalna: Zarys encyklopedyczny z zastosowaniem do informatyki i lingwistyki”, PWN, Warszawa 1987.

0
0

Dodane przez John (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Sorry to woda na mój młyn! Stoi jak byk napisane - logika matematyczna - c.n.d. Chyba że istnieje jeszcze jakaś inna logika niz matematyczna? Ponadto, idąc Twoim tokiem rozumowania, to królową nauk powinien być język, bo bez werbalizacji myśli nie ma "mowy" o żadnej nauce! :)

0
0

Dodane przez suawco (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Tak dokładnie o to chodzi. Jest taki film: Żyć własnym życiem: Film w dwunastu scenach (1962)

Scena 11 a w niej dialog między Brice'em Parain'em a Anna'ą Karina'ą.

"Musimy myśleć, a dla myśli potrzebujemy słów." A słowa mają sens, jeśli są logiczne.

Przypomnę jeszcze raz. Współczesna logika wykorzystując metodę formalną znacznie rozszerzyła pole badań włączając w to badania nad matematyką (metamatematyka).

Chyba nie bez powodu na Wikipedii jest napisane w pierwszej kolejności Alfred Tarski - polski logik,

Który zajmował się nawet filozofią.

"Alfred Tarski zajmował się wieloma dziedzinami matematyki – m.in. teorią mnogości, algebrą, metamatematyką, a także logiką i filozofią."

I chyba nie bez powodu John David Barrow- angielski fizyk teoretyk, kosmolog, profesor nauk matematycznych powiedział: Logika wydaje się końcowym przystankiem ludzkiego myślenia. Potrafimy zredukować nauki przyrodnicze do matematyki, a matematykę do logiki, lecz wygląda na to, że nie ma nic, do czego moglibyśmy zredukować logikę.

Chyba że był w tej chwili naćpany. Ja proponuje z nim o tym dyskutować, ciekawe jak on by wyjaśnij swoje słowa.

Matematyka - nauka dostarczająca narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń. Przecież konkluzja i przesłana jest ściśle zależa do logiki.

Matematyka to narzędzie logiki inaczej tego nie wiem jak przedstawić.

Zastania mnie jeszcze takie coś:

Semiotyka - jeden z trzech głównych (obok logiki formalnej i metodologii nauk) działów logiki. Więc wychodzi na to ze logika formalna jest działem logiki. Więc jakiej logiki? Ogólnej?

0
0