Marynarka wojenna USA przetestowała działo szynowe

Image

Źródło: Kadr z YouTube

Biuro Badań Marynarki Wojennej USA (ONR) opublikowało nagranie, przedstawiające testy działa szynowego. Tzw. railgun, opracowane przez koncern przemysłu zbrojeniowego BAE Systems, ma w najbliższych latach wejść w skład marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

 

Działo szynowe składa się z dwóch podłączonych do prądu szyn, pomiędzy którymi znajduje się metalowy pocisk. W momencie włączenia zasilania, powstaje silne pole magnetyczne, które wypycha nabój z ogromną siłą. Railgun, określany również mianem działa kinetycznego, został przetestowany w listopadzie 2016 roku przez US Navy. Wystrzelony pocisk osiągnął prędkość ponad 7000 km/h.

 

Ta nowoczesna broń posiada istotne zalety, przez co cieszy się sporym zainteresowaniem. Metalowe pociski potrafią przebić każdą osłonę i mogą pokonać setki kilometrów. Koszt wystrzelenia jednego naboju jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku rakiety. Amunicję dla działa szynowego można przechowywać bez obaw o ryzyko niekontrolowanej eksplozji. Okręt mógłby zabrać setki takich pocisków. Z drugiej strony, railgun wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej, stąd problemy z wprowadzeniem nowej technologii.

 

Podczas ostatnich testów, US Navy wypróbowało działo szynowe, zbudowane przez BAE Systems, które w przyszłości ma pojawić się na pokładzie okrętu. Z kolei firma General Atomics opracowuje wersję lądową railgun. Stany Zjednoczone nie podają konkretnej daty wcielenia do armii elektromagnetycznych armat.

 

Ocena: