Marynarka wojenna USA chce korzystać z okrętów podwodnych drukowanych w drukarkach 3D

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/U.S. Department of Energy

Drukarki 3D znalazły się w centrum zainteresowania amerykańskiej marynarki wojennej. Z pomocą technologii drukowania przestrzennego postanowiono wydrukować kadłub okrętu podwodnego.

 

US Navy rozpoczęła projekt we współpracy z Oak Ridge National Laboratory. Optionally Manned Technology Demonstrator to okręt podwodny, który powstaje w bardzo nietypowy sposób. Z pomocą drukarki 3D opracowano jak dotąd tylko kadłub, który posiada niewiele ponad 9 metrów długości.

 

Konstrukcja powstała w Oak Ridge National Laboratory, gdzie z pomocą wielkiej drukarki Big Area Additive Manufacturing stworzono w sumie 6 fragmentów kadłuba wykonanego z włókna węglowego, po czym połączono je w całość. Dzięki tej metodzie, koszty produkcji zostały ograniczone aż o 90%. Wszystkie elementy wydrukowano w ciągu kilku dni a kadłub był gotowy w 4 tygodnie.

 

Marynarka wojenna USA planuje wydrukować jeszcze jeden taki egzemplarz, aby poddać go testom. Najwcześniej w 2019 roku do służby wejdzie flota okrętów podwodnych, wydrukowanych w drukarce 3D, które posłużą jej w konkretnym, bliżej niesprecyzowanym celu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj