Na Marsie mogą powstać kolonie wydrukowane w drukarkach 3D

Kategorie: 

Źródło: Foster + Partners
Jeśli ludzkość ma w przyszłości dotrzeć na Czerwoną Planetę, konieczne będzie zbudowanie marsjańskich osiedli dla kolonizatorów. Brytyjska firma architektoniczna Foster + Partners proponuje wykorzystać w tym celu specjalne roboty, funkcjonujące niczym drukarki 3D.

 

National Additive Manufacturing Innovation Institute i agencja NASA są organizatorami programu 3D Printed Habitat Challenge. W ramach tej inicjatywy wybrano 30 najlepszych projektów, dotyczących budowy marsjańskich kolonii dla ludzi. Wśród zwycięzców znalazła się wspomniana firma Foster + Partners.

 

Według jej wizji, bazę o powierzchni 93 metrów kwadratowych można zbudować z regolitu - warstwy zwietrzałej skały której na Marsie jest akurat pod dostatkiem. Materiał ten posłuży jako "tusz" dla robotów, które będą budować kolonie.

W pierwszej kolejności, według projektu, należałoby wysłać na tę planetę półautonomiczne maszyny. Pierwsza grupa wykopałaby krater o głębokości 1,5 metra, w których umieszczone zostałyby nadmuchiwane moduły. Następnie druga grupa mniejszych robotów pokrywałaby je marsjańską glebą a trzecia, korzystając z mikrofali, tworzyłaby z niej jedną solidną strukturę. Proces ten działa na zasadzie technologii druku przestrzennego.

Cały ten proces oczywiście odbywałby się bez udziału człowieka. Powstałe w ten sposób "marsjańskie mieszkania" zapewniałyby człowiekowi trwałą ochronę przeciwko promieniowaniu kosmicznemu i ekstremalnym temperaturom z zewnątrz. Nie wiadomo jednak czy zbudowane bazy będą wystarczająco wytrzymałe aby przetrwać np. burzę piaskową.

Natomiast wnętrze zostałoby wypełnione różnymi urządzeniami - tymi bardziej przydatnymi i tymi, które będą jedynie zabijać nudę po pracy. Każdy przyszły mieszkaniec Marsa będzie posiadał swoją przestrzeń do życia i będzie musiał przystosować się do zupełnie nowych warunków. Konieczne będzie zapewnienie tlenu oraz energii elektrycznej. Również otoczenie musi być przyjazne aby kolonizatorzy czuli się jak na Ziemi.

W zeszłym roku Foster + Partners zaprojektowała bazy księżycowe specjalnie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Firma ta zatem angażuje się nie tylko w architekturę u nas na Ziemi, ale także w kosmosie. 

Projekt bazy księżyowej

Budowa bazy na Księżycu

 

 

Źródło: http://www.fosterandpartners.com/news/archive/2015/09/foster-partners-new-york-is-one-of-30-finalists-in-mars-habitat-design-competition/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Deus

Nie sądzę aby ktoś

Nie sądzę aby ktoś średniozamożny chciałby mieszkać w takich "drukowanych" barakach.
To fakt, można by tą technologią wybudować mieszkania dla najbiedniejszych. Ale czy nie byłoby to tworzenie gett dla tych najmniej uposażonych? W ten sposób skazałbyś ich na zycie w takich bieda-enklawach? Chciałbyś tam mieszkać? 
Co do jednego przyznaję ci rację problem mieszkań należy rozwiązać, są za drogie.

Portret użytkownika Deus

Jak na razie sa kiepskiej

Jak na razie sa kiepskiej jakości. I puki co to drukować można tylko ściany. A gdzie instalacje, gdzie okna i drzwi? Ta technologia musi się jeszcze rozwijać.
Szybko i dużo to budowali za PRL-u i masz efekt szarych i smutnych blokowisk. Gdyby nie to że były robione z dobrego betonu, to juz dawno by to ludzie pozamiatali. A przyznasz, że jakość ich jest dyskusyjna. Mieszkańcy i tak zrobili co w ich mocy aby nadawały się do życia. 
Obawiam się, że właśnie takie drukowane blokowiska - "nowoczesne slumsy" szpeciły by krajobraz miejski i mało kto chciałby tam mieszkać.

Portret użytkownika Gość H.

Jeżeli chodzi o budowanie Baz

Jeżeli chodzi o budowanie Baz na Marsie ,to tylko Drukowanie w dr. 3-D wchodzi w gre z ekonomicznego i Technicznego punktu Widzenia. Chodzi oto ,że koszt dostarczenia 1-kg. Masy na księżyc ,kosztuje tyle co 1-kg.Złota ,a ten sam kg. Masy na Marsa kosztuje 10-razy tyle. Tylko Druk w 3-D na Marsie wchodzi w grę z miejscowego Regolitu ( Gruntu ). Na Marsa polecieć już też można ,przy znanej Technologii NASA ,ona już jest ,tylko chodzi o Decyzję USA Kongresu i dotacji w Dolarach .Żeby zalecieć na Marsa i przyleciec po 2,5 r. z powrotem 4- Ziemian ,to czeba 4-rakiet SLS o udźwigu na LEO 130-t., a jedna kosztuje 1-mld.$, ,a NASA rocznie może ich wyprodukować 2-3 góra. Na dowiezienie ,wybudowanie i dostarczenie Zaopatrzenia Technicznego ,to ten lot 4-Ziemian potrzebuje kolejnych wyprzedzających Lotów i miękkich Lądowań na Marsie w 1-ym miejscu kilka Rakiet i Lądowników bardzo drogich i co najważniejsze ,w czasie jakieś 10-lat.

Skomentuj