Małpy człekokształtne widzą świat podobnie do ludzi - nowe odkrycia w badaniach nad ewolucją poznawczą

Image

Źródło: tylkonauka

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Neuchâtel w Szwajcarii wykazały, że sposób, w jaki mózgi wielkich małp organizują zdarzenia wizualne, jest zaskakująco podobny do ludzkiego. Odkrycie to rzuca nowe światło na ewolucję poznawczą i sugeruje, że kluczowa umiejętność rozróżniania ról w wydarzeniach mogła pojawić się znacznie wcześniej, niż sądzono.

 

 

Badacze postanowili sprawdzić, czy małpy człekokształtne, takie jak szympansy, goryle i orangutany, potrafią wykrywać relacje między podmiotem a przedmiotem, podobnie jak ludzie. W tym celu pokazali 84 krótkie klipy wideo pięciu szympansom, dwóm gorylom i dwóm orangutanom. Równolegle obserwowali również zachowanie 14 dorosłych i dzieci podczas oglądania tych samych filmów.

 

Wyniki okazały się zaskakujące. Zarówno małpy, jak i dorośli ludzie wykazywali podobne tendencje w postrzeganiu scen. Wszyscy zwracali większą uwagę na obiekty i przedmioty niż na szczegóły tła, a ta uwaga nasilała się, gdy na ekranie pojawiało się jedzenie. Co ciekawe, ludzie mieli tendencję do skupiania się na poruszających się obiektach, podczas gdy małpy wykazywały zainteresowanie również tłem.

Image

Jednak to, co naprawdę zaskakuje, to fakt, że 6-miesięczne niemowlęta zachowywały się zupełnie inaczej niż dorośli. Te małe dzieci zwracały większą uwagę na tło niż na interakcję podmiotów i przedmiotów, co sugeruje, że umiejętność rozróżniania ról w zdarzeniach rozwija się stopniowo w toku dojrzewania.

 

Zdaniem naukowców odkrycie to potwierdza, że ​​ta kluczowa umiejętność poznawcza, uważana za jeden z fundamentów ewolucji języka ludzkiego, mogła pojawić się na długo przed pojawieniem się mowy. Co więcej, wyniki badania wskazują, że rozróżnienie między rolą agenta i pacjenta w zdarzeniach nie jest wyłącznie domeną ludzi, ale jest obecne również u naszych bliskich krewnych - wielkich małp.

 

Badanie to stanowi kolejny dowód na to, że nasze mózgi mają wiele wspólnego z mózgami innych naczelnych. Choć różnice oczywiście istnieją, to podobieństwa w sposobie postrzegania i przetwarzania informacji wizualnych są zaskakująco duże. To odkrycie może mieć daleko idące konsekwencje dla naszego rozumienia ewolucji poznawczej i źródeł ludzkich zdolności umysłowych.

 

Ocena: