Małe reaktory jądrowe przy każdym mieście mogą być alternatywą dla energii słonecznej i wiatrowej

Kategorie: 

Źródło: NuScale

Po certyfikacji nowego małego reaktora jądrowego, na którą stosowne dokumenty zostały już złożone, każde miasto będzie mogło mieć własną elektrownię jądrową, która zaopatrzy je w energię - bezpiecznie i wydajnie.

 

Energetyczny startup w Oregonie (USA) zmieni sposób myślenia o energetyce jądrowej. Opracowany reaktor NuScale jest niewielki i według jego twórców jest znacznie bezpieczniejszy niż jakiekolwiek nowoczesne reaktory jądrowe.Łatwiej go umieścić w osłonie ochronnej i łatwiej sterować w sytuacjach awaryjnych.

 

Jedną z zalet korzystania z nowego reaktora jest to, że nie trzeba go chować w 15-kilometrowej strefie wykluczenia. Może znajdować się na terenie miasta i zasilać je energią elektryczną bez strat podczas przesyłu na wiele kilometrów. W ten sposób krajobraz pozbędzie się linii energetycznych, które są niebezpieczne dla ludzi. 

 

Twórcy NuScale określają tą technologię jako nowe źródło czystej energii, które według nich jest równie dobre jak energia wiatrowa czy słoneczna. W reaktorze NuScale rdzeń jest chłodzony przez cyrkulację zwykłej świeżej wody, jak ma to miejsce w nowoczesnych elektrowniach jądrowych, ale na znacznie mniejszą skalę i dzięki grawitacji. 

Ze względu na swój rozmiar reaktor zawiera bardzo mało paliwa jądrowego, które jest łatwe do kontrolowania. Wydajność NuScale to 60 MW, czyli dziesiątki i setki razy mniej niż moc elektrowni jądrowych, ale w razie potrzeby można zwiększyć liczbę reaktorów, co daje wymaganą ilość energii. Tym samym w przyszłości zamiast setek potencjalnie niebezpiecznych elektrowni jądrowych mogą pojawić się tysiące bezpiecznych, zajmujących znacznie mniej miejsca i niewymagających skomplikowanej infrastruktury.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Muras

Oprócz zasilania w energię

Oprócz zasilania w energię miast widział bym jeszcze jedno zastosowanie takich reaktorów - napęd statków morskich. Ale przy okazji - uważam, że bardzo ważnym krokiem w rozwoju energetyki jądrowej będzie przejście z uranu na tor jako paliwo jądrowe. Reaktory torowe będą bezpieczniejsze od uranowych, a i wielokrotnie mniej bedą wytwarzać odpadów radioaktywnych. Na dodatek - toru jest na Ziemi sześć razy więcej niż uranu i w przeciwieństwie do niego, nie wymaga drogiego procesu wzbogacania izotopowego, jet więc paliwem potencjalnie znacznie tańszym.

Skomentuj