MacBook nie włącza się – co robić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Komputery MacBook charakteryzują się niezwykłą wydajnością, a użytkownicy cenią je za wysoki komfort pracy i atrakcyjny wygląd. Jednak jak każde urządzenie, MacBook ulega czasem usterkom. Jedną z nich może być problem z uruchomieniem urządzenia. Co robić w takiej sytuacji? Czy problem ten można rozwiązać samodzielnie, czy konieczna będzie wizyta w serwisie?

Jak samodzielnie naprawić MacBooka?

Na samym początku należy sprawdzić, czy komputer się nie włącza, czy tylko nie uruchamia. Te dwa pojęcia często używane są zamiennie, jednak oznaczają coś innego. Aby to zweryfikować, musimy nacisnąć przycisk zasilania i obserwować, czy komputer wydaje jakiekolwiek dźwięki. Jeśli nie — nie włącza się. W takiej sytuacji pierwsze co powinniśmy zrobić to sprawdzić, czy MacBook jest prawidłowo podłączony do zasilania i czy ładowarka nie jest uszkodzona. Jeśli mamy taką możliwość, możemy użyć innego zasilacza od tego producenta i sprawdzić, czy to właśnie tu leży problem. Pamiętajmy także, aby używać tylko oryginalnych ładowarek i kabli zasilających. 

Jeśli te działania nie przyniosą żadnych efektów, upewnijmy się, czy wszystkie urządzenia wejściowe i akcesoria są odłączone od naszego MacBooka. Czasami zdarza się, że jedno z urządzeń powoduje problem z uruchomieniem komputera. Jeśli to również nie przyniesie rezultatów, wykonujemy tzw. cykl zasilania:

  • przytrzymujemy przycisk zasilania przez 10 sekund 
  • ponownie naciskamy przycisk zasilania i od razu puszczamy. 

Kiedy konieczna jest wizyta w serwisie? 

Naprawa MacBook będzie konieczna, jeśli wszystkie wymienione wyżej działania nie przynoszą rezultatów lub jeśli komputer się włącza, ale nie uruchamia. Jak rozpoznać taką sytuację? Naciskamy przycisk zasilania i obserwujemy urządzenie. Jeśli słyszymy wentylator lub pracę innych podzespołów, oznacza to, że nasz komputer się włącza, ale problem może być np. z dyskiem. W takiej sytuacji konieczna może być wymiana dysku MacBook

Ile kosztuje naprawa MacBooka w serwisie? 

To ile wyniesie nas naprawa naszego MacBooka, zależy od wielu czynników. Specjaliści muszą najpierw przeprowadzić diagnozę i znaleźć przyczynę usterki. Dodatkowo każdy serwis posiada nieco inny cennik, dlatego w dwóch różnych miejscach naprawa tego samego problemu może mieć zupełnie inną cenę. Oprócz tego koszt będzie się zmieniał w zależności od modelu komputera. Przykładowo wymiana dysku kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych (tutaj bierze się pod uwagę również pojemność dysku). 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj