Ludzkość przekształciła jedną piątą Ziemi w ciągu zaledwie 60 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Niemiec i Holandii odkryli, że od 1960 rokum znaczna część ziemskich lasów, została przekształcona w grunty rolne, a równie wielkie obszary sawanny w pastwiska. Terytoria te, są równoważne obszarowi Afryki i Europy w całości. Praca naukowa na ten temat, została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.


Wcześniejsze badania wykazywały, że transformacja ziemskiego krajobrazu jest stosunkowo niewielka i wynosi nieco poniżej 11 milionów kilometrów kwadratowych, co odpowiada mniej więcej obszarowi Europy. Naukowcy z Uniwersytetu Wageningen (Holandia) i Instytutu Technologii w Karlsruhe (Niemcy), przeprowadzili jednak nowe szacunki i doszli do przerażającego wniosku, że liczba ta jest czterokrotnie większa - i wynosi 43 miliony kilometrów kwadratowych.

 

Tak dalekoidące zmiany w ekosystemach Ziemi, zaszły w ciągu zaledwie 60 lat. Od 1960 roku, całkowita powierzchnia lasów na świecie zmniejszyła się o prawie milion kilometrów kwadratowych, a powierzchnia gruntów ornych wzrosła w tym samym tempie. Ważne jest zwłaszcza to, że wspomniana„wymiana” była nierównomierna. Lasy w Europie, Rosji, Azji Wschodniej i Ameryce Północnej rosły, podczas gdy w rozwijających się krajach Południa, uległy zmniejszeniu.

 

Problem polega na tym, że to właśnie lasy tropikalne, są uważane za głównych „dostawców” tlenu na naszej planecie. Wylesianie, jest niejako spowodowane produkcją wołowiny, trzciny cukrowej i soi w brazylijskiej Amazonii, palmy olejowej w Azji Południowo-Wschodniej oraz kakao w Nigerii i Kamerunie. Naukowcy odpowiedzialni za te nową analizę twierdzą, że wcześniejsze badania były fragmentaryczne, co doprowadziło do zakłamania prawdziwej skali problemu.

Nowa praca opiera się na długoterminowych statystykach użytkowania gruntów opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Obejmują one obszary miejskie, grunty orne, lasy, łąki, pastwiska i obszary o rzadkiej roślinności. Ponadto, naukowcy wykorzystali obrazy satelitarne o wysokiej rozdzielczości, co pozwoliło na niespotykaną wcześniej skalę dokładności.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Naukowcy proch odkryli! U

Naukowcy proch odkryli! U nich lasy szczątkowe - a martwią się o brazylijskie i afrykańskie, w sytuacji gdy tubylcy, chcąc się uwolnić od importu żywności - zamieniają puszczę w pola uprawne. Cholera bierze mnie na taką troskę o Puszczę Białowieską. Toż to czysta hipokryzja

Skomentuj