Jak ludzki mózg zareagowałby na teleportację?

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Co prawda ludzkość jest wciąż bardzo daleko od wykorzystania teleportacji w życiu codziennym, lecz jeśli rzeczywiście będziemy mogli kiedyś skorzystać z takiej technologii, nauka musi dowiedzieć się jaki będzie mieć ona wpływ na samego człowieka. Neurobiolodzy z Uniwersytetu w Kalifornii w Davis postanowili zbadać jak nasz mózg zareagowałby na teleportację.

 

Najlepszą metodą byłoby oczywiście poszukanie ochotników i umieszczenie ich w maszynie, która przeteleportowałaby ich w zupełnie inne miejsce. Niestety nie posiadamy jeszcze takich urządzeń, dlatego naukowcy postanowili stworzyć symulację komputerową. Przeprowadzone eksperymenty dały pozytywną i interesującą odpowiedź.

Źródło: Allstar/Cinetext/Paramount

W badaniu wzięły udział trzy osoby chore na epilepsję. Neurobiolodzy wszczepili im do hipokampu elektrody, co pozwoliło im zaobserwować aktywność neurologiczną zachodzącą głęboko w mózgu, związaną z nawigacją i pamięcią. Każdy uczestnik zaczynał w samym środku wirtualnego miasta (zdjęcie na dole) a na końcu każdej uliczki znajdował się sklep.

Osoby biorące udział w badaniu miały dotrzeć do konkretnego sklepu, po czym wejść do pobliskiego teleportu, dzięki któremu znów znaleźli się w samym centrum tego wirtualnego miasta. Jednak w momencie teleportowania pojawiał się czarny ekran. Wyglądało to dokładnie tak jak na poniższym nagraniu.

Czarny ekran ma tu kluczowe znaczenie w całym eksperymencie. Na podstawie obserwacji aktywności neurologicznej w hipokampie podczas symulowanych teleportacji stwierdzono, że aktywność ta nie ma najwyraźniej nic wspólnego z bodźcami sensorycznymi. Nasza nawigacja - tzw. GPS mózgu - funkcjonuje nawet gdy jesteśmy pozbawieni nowych informacji na temat naszego otoczenia. Mózg zaczyna wtedy polegać na sygnałach związanych z pamięcią i nadal aktualizuje swoją pozycję w przestrzeni.

 

Co ciekawe, nasz biologiczny komputer potrafi również rozróżnić czy odległość jaką pokonano dzięki teleportacji jest większa czy mniejsza. Można zatem stwierdzić że mózg prawdopodobnie nie będzie miał problemów z teleportacją. Przy okazji, eksperyment zrodził intrygujące pytania, które przynajmniej w najbliższej przyszłości pozostaną bez odpowiedzi.

 

 

Źródło: http://motherboard.vice.com/read/teleportation-hippocampus-brain-uc-davis

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj