Lockheed Martin skonstruował kompaktowy reaktor jądrowy

Kategorie: 

Źródło: Lockheed Martin
Amerykański koncern Lockheed Martin powiadomił o przełomie technologicznym w pracach nad fuzją jądrową. Według uczonych, za około 5 lat opracowany zostanie prototypowy reaktor fuzyjny o bardzo małych wymiarach, który zmieści się np. na ciężarówkach czy w dużych samolotach, a najwcześniej za 10 lat pierwsze tego typu urządzenia będą gotowe do wdrożenia.

 

Prace nad kompaktowym reaktorem fuzyjnym, określanym również w skrócie jako CFR, trwały przez ostatnie kilka lat i miały miejsce w tajnym laboratorium Skunk Works. Najwcześniej za 12 miesięcy zbudowany i przetestowany zostanie reaktor o mocy 100 megawatów, który jest mniejszy od tradycyjnych aż o 90% dzięki opracowaniu specjalnej komory magnetycznej.

 

Jak twierdzi szef projektu Thomas McGuire, CFR wykorzystując 25 kg trytu i deuteru jako paliwo, będzie mógł działać przez rok i dostarczać tyle energii aby zaspokoić miasto o populacji 80 tysięcy mieszkańców. Jak na razie są to tylko przewidywania - uczeni przeprowadzili dotychczas testy laboratoryjne a wiele zależy od testów, jakie zostaną przeprowadzone na prototypowym urządzeniu CFR.

 

 

Źródło: Lockheed Martin

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika nowoczesny

jeśli jst wodorowy na druter

jeśli jst wodorowy na druter i tryt to wkróce ludzie zaczną tworzyc sztuczne gwiazdy dzięki którym będzie można żyć na księżycu Jowisza, Europie i na księżycu Saturna Tytanie, ponieważ na słońcu są 2 pierwiastki dzięki którym Słońce świeci to Druter i Tryt - a hel węgiel jest pierwiastkiem ubocznym ponieważ wodór zamienie sie w hel, więgiel i metale.

Skomentuj